Zákony sú na chuligánov prikrátke. Vinníci unikajú, na štadiónoch útočia "ufóni"

BRATISLAVA - Aj keď sa slovenská vláda dušuje, že sprísni tresty pre agresívnych a výtržníckych fanúšikov, v praxi sa to zatiaľ veľmi neodráža. Zavedené opatrenia totiž nefungujú alebo sa nevyužívajú. Odborník navyše tvrdí, že na Slovensku sa pred problémom diváckeho násilia často zatvárajú oči. Ak sa niečo na štadiónoch zomelie, zdá sa, že za to môžu "ufóni", ktorí tam práve pristáli. Skutoční vinníci však veľakrát odídu bez trestu.

Zákony sú na chuligánov prikrátke. Vinníci unikajú, na štadiónoch útočia
Výtržnosti fanúšikov často nepoznajú vinníka. Akoby na štadiónoch útočili ufóni. Zdroj:TASR/Radovan Stoklasa

Len pred niekoľkými týždňami vláda ukázala svoje plány, ako prísnejšie postihovať športových chuligánov. Ani navrhované tvrdšie tresty však nedokázali odstrašiť výtržníkov, čo dokázali aj počas uplynulého týždňa hneď pri niekoľkých príležitostiach.

Slovenské štadióny totiž v posledných dňoch pripomínajú skôr bojové pole ako miesto športového zážitku. Na Slovane pod nohami ľudí vybuchli nebezpečné vojenské delobuchy a zranili aj deti. V Slovenskom Grobe zase na seba fanúšikovia vytiahli mačety.

Blog: Nevinná Belasá Šlachta? Ryba smrdí od hlavy

„Za posledných pár dní sa udialo niekoľko škandalóznych incidentov, ktoré sú demonštráciou sily chuligánov, zastrašujúcich bežných fanúšikov a ich rodiny,“ myslí si o udalostiach spoluzakladateľ kampane Šport spája a odborník na extrémizmus Sergej Danilov.

„Pokiaľ nebude vyššia vôľa na strane organizátorov zápasov v spolupráci s políciou, SBS, tak budú v budúcnosti všetky opatrenia len teoreticky efektívne,“ opisuje jednu časť riešenia.

Prísny zákaz vstupu

Samotná legislatíva podľa Danilova ale pomery na štadiónoch zmeniť nedokáže. Účinná bude len v prípade, ak ju budú orgány činné v trestnom konaní dôsledne vynucovať. Zodpovednosť musia cítiť aj organizátori zápasov, teda kluby, ktoré by mali mať snahu nastaviť taký vzťah s fanklubmi, aby sa priestor na realizáciu pre chuligánov a šíriteľov nenávisti zúžil na minimum.

Z praktických opatrení by Danilov zaviedol pre výtržníkov viacročné zákazy vstupov a to nielen na štadión, kde sa previnili, ale na všetky štadióny danej súťaže. Platiť by to navyše malo rovnako na domáce, ako aj medzinárodné zápasy.Proti chuligánom by okrem represie pomohli aj preventívne opatrenia. Napríklad upravené štadióny.

„Aby toto všetko bolo účinné, počas konania zápasu by sa chuligáni, ktorým budú súdmi uložené zákazy vstupu na štadión, mali hlásiť na policajnom oddelení v mieste svojho bydliska. Rovnako by sa malo postupovať nielen v prípade páchateľov násilia, ale aj prejavov nenávisti,“ navrhuje Danilov.

Násilie tlačí na politikov

Incidenty, akých bolo Slovensko svedkom ale môžu podľa odborníka na extrémizmus Tomáša Nociara paradoxne mať aj pozitívny vplyv na politiky proti diváckemu násiliu.

„Mám tým na mysli to, že sa odhaľujú diery a neefektivita súčasného stavu a prípadná medializácia vytvára tlak na kompetentných, aby sa danou témou zaoberali a prijímali nové, efektívnejšie opatrenia, ktoré by do budúcnosti obmedzili alebo zabránili násilnostiam a výtržnostiam na štadiónoch,“ odhaduje.

Chuligáni Slovana zranili viacero priaznivcov Ružomberka. Aj deti

Nemusí pritom ísť len o priamočiaru represiu, ale aj o preventívne opatrenia. Nociar vidí napríklad nevyužité možnosti v oblasti psychológie a architektúry štadiónov.

“Vhodné architektonické riešenia štadiónov a úpravy sektorov vyhradených pre ultras môžu nielen uľahčiť policajné zásahy a identifikáciu podozrivých osôb, ale tiež preventívne pôsobiť a predchádzať generovaniu napätia, ktoré môže následne prerásť do násilností,“ opísal.

Mobilný sudca nebol v akcii ani raz

Pozitívny príklad, ako sa popasovať s agresívnymi a výtržníckymi fanúšikmi vidí Danilov hlavne v Anglicku. Na ostrovoch sa totiž prísnejšia legislatíva premietla aj do skutočných opatrení priamo na štadiónoch.

„U nás vláda tiež deklaruje záujem o boj proti chuligánom, odobruje návrhy zákonov, akurát v teréne to už nefunguje. Ak nerátame rutinu – nákladné manévre v prípade rizikových zápasov,“ tvrdí odborník.

Mačeta v rukách fanúšikov. Interistom bolo horúco

Dôkazom je aj inštitút mobilného sudcu, ktorý by mal prítomný priamo na zápasoch a výtržníkov mohol odsúdiť rovno na mieste. Náš zákonník ho síce pozná od roku 2010, v praxi sa však nevyužil ani jedinýkrát.

„Zákonodarca chcel novelou postihovať nešportové správanie fanúšikov na športových podujatiach. V súdnej praxi tento inštitút v Slovenskej republike ešte nebol využitý,“ potvrdila Alexandra Donevová z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.

U nás útočia „ufóni“

Danilov si myslí, že by sa mal zmeniť aj prístup samotných klubov a fanklubov. Tie by si mali pri výbere svojich členov zaviesť jasné pravidlá a tiež jasne odmietnuť rasistov či výtržníkov vo svojich radoch.

„Vo viacerých európskych krajinách vedia povedať, že o takýchto ľudí nemajú záujem, nevpustia ich medzi seba. U nás keď sa niečo zomelie, tak často má človek dojem, že sa previnili agresívni „ufóni“, ktorí náhodou pristáli na štadióne,“ hovorí o rozdieloch spoluzakladateľ kampane Šport spája.

Opakované dištancovanie sa od prejavov násilia či rasizmu, aké sa u nás v podobných prípadoch objavuje, už podľa Danilova nestačí.

„Ak to nebudú chcieť ľudia v štruktúrach klubov a fanklubov vidieť, tak stratia bežných fanúšikov a zostanú len chuligáni. A pre nich netreba štadióny, stačí postaviť kovové arény niekde na poli,“ uzavrel Danilov.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Darí sa podľa vás slovenským klubom a fanklubom bojovať s diváckym násilím?

Najčítanejšie