Výsluhoví dôchodcovia: Roky sme posielali prebytky do štátnej kasy, až sme teraz v mínuse

BRATISLAVA – Keby prebytky nášho osobitného účtu dvanásť rokov nesmerovali do štátneho rozpočtu, nemuseli by sme teraz riešiť stabilizačný odvod. Tvrdia to dnes niektorí policajní dôchodcovia.

Výsluhoví dôchodcovia: Roky sme posielali prebytky do štátnej kasy, až sme teraz v mínuse
Po novom by policajti mali mať nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch práce. Zdroj:TASR

V rokoch 1995 až 2007 totiž peniaze navyše smerovali z ich špeciálneho konta priamo do štátnej kasy. Spolu to bolo takmer 138-miliónov eur.

Aj analýza sociálneho systému ozbrojených zložiek, ktorá vznikla za predchádzajúcej vlády pripúšťa, že ak by sa prebytky osobitného účtu, ktorí si policajti budujú, neodvádzali do rozpočtu, nepotreboval by dotácie ešte niekoľko rokov.

Rezort vnútra však upozorňuje, že misky váh sa začínajú vyrovnávať. „Príspevok na osobitný účet dosiahol v rokoch 2003 až 2012 takmer 95 miliónov eur,“ informovala hovorkyňa rezortu Lucia Garajová.

Rozdiel medzi odvedenými prebytkami a dotáciou je teda „len“ necelých 43 miliónov eur a tie by takmer celkom pohltila dotácia na tento rok.

Pokorný: Pribudli hasiči a záchranári, ale nie peniaze

„V roku 2012 sa počíta s dotáciou vo výške 42 miliónov eur, v roku 2013 to má byť 58 miliónov eur a v roku 2014 až 74 miliónov eur. Z uvedeného je zrejmé, že odvody prebytkov osobitného účtu zďaleka nepokryjú plánovaný rozdiel medzi príjmami a výdavkami osobitného účtu ani v horizonte do roku 2014,“ zdôraznila Garajová. 

Šéf Asociácie policajtov vo výslužbe Eduard Pokorný tiež pripúšťa, že odvádzanie prebytkov sa podieľalo na vytváraní diery v osobitnom systéme. Na vine sú však podľa neho viaceré faktory.

„Pred niekoľkými rokmi nám pribudli hasiči a záchranári, do osobitného účtu prišli bez peňazí a teraz z neho pomaličky začínajú čerpať. To už ale nezmeníme, treba sa len poučiť do budúcnosti,“ zhodnotil Pokorný.

Kľúčové je podľa neho, aby príjmy a predpokladané výdaje osobitného účtu boli v rovnováhe.

Diery v zákone

„Takéto diery sa do budúcnosti nesmú stávať. Je to chyba tých, ktorí v úvode tvorili zákon a dôsledok toho, že sa neskoro venovali dopadom, ktoré zákon mal. Mali ho prehodnotiť už po dvoch–troch rokoch,“ zdôraznil Pokorný.

Novele zákona o sociánom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú predložilo ministestvo vnútra vytýka niekoľko vecí. Kritizuje zavedenie 10-percentného stabilizačného odvodu až do 62 rokov veku, ale aj návrh, aby výsluhový dôchodok mohol siahať až do 65 percent platu.

 

Reforma výsluhových dôchodkov možno nebude. Kaliňák stráca motiváciu

„S týmto zásadne nesúhlasíme, treba zachovať hranicu 60-tich percent, zasa to evokuje, že dôchodcovia by sa mali skladať aktívnym policajtom na vyšší dôchodok,“ dodal.

Naopak kvituje posunutie nároku na výsluhový dôchodok až na 25 odpracovaných rokov. „V tejto podobe bol zákon Klondyke pre tých, ktorí si odslúžili pätnásť rokov,“ upozornil Pokorný.

Jednoduchá matematika?

Sám by však navrhoval, aby sa celá novela vrátila na začiatok a kompletne prebudovala, aby to nebol unáhlený zákon. Jej základom by totiž podľa prezidenta policajtov vo výslužbe mal byť jednoduchý matematický vzorec.

„Aj na sedeniach na ministerstve vnútra som navrhoval, aby sa urobil vzorec, kde by sa vložili premenné ako sú priemerný vek výsluhových dôchodcov, priemer platov, vek, kedy policajti a vojaci odchádzajú do civilu či prognóza zvyšovania platov,“ načrtol.

Z tohto vzorca by sa potom podľa neho odvíjali zásady a podmienky príjmovej časti osobitného účtu, to, koľko budú prispievať dôchodcovia aj aktívni policajti a vojaci a koľko bude prispievať štát.

„To je jednoduchá matematika a myslím si, že by to ministerskí úradníci hravo zvládli,“ dodal Pokorný. Na podporu novely naopak vystupujú policajní odborári a aj veľká časť aktívnych policajtov.

Väčšina z nich podľa šéfa policajných odborov Miroslava Litvu podpísala výzvu ministrovi vnútra, aby na materiáli ďalej pracoval a zabezpečil tak stabilitu osobitných účtov. Robert Kaliňák totiž podľa vyjadrenia pre náš portál strácal motiváciu za novelu ďalej bojovať. 

"Výzvu sme ministrovi odovzdali a dohodli sme sa, že ideme pracovať ďalej," potvrdil Litva. 

Odchodové vlny

Analýza osobitných účtov z čias vlády Ivety Radičovej pripomínala, že na solventnosť osobitných účtov majú výrazný negatívny vplyv aj odchodové vlny spojené s očakávanými zmenami v osobitnom systéme.

Vždy, keď sa o tejto téme začalo diskutovať, policajti aj vojaci začali masívne odchádzať do civilu. Svoju rolu zohrávali zväčša aj parlamentné voľby.

„Tak napr. v roku 2010 bolo v rezorte ministerstva vnútra podaných viac ako dvetisíc žiadostí o priznanie dávok výsluhového zabezpečenia, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2009,“ píše sa v analýze. 

Práve vtedy sa osobitný účet policajtov začal prepadať stále hlbšie do červených čísel.

V súvislosti so súčasnou diskusiou o novele zatiaľ silové rezorty odchodové vlny neevidujú.

Špecifickým prvkom v systéme výsluhových dôchodcov silových zložiek sú colníci. Aj ich by sa mala týkať spomínaná zmena zákona, ich osobitný účet je však stále v pluse, podľa posledného údaju vyše 16 miliónov eur. 

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Kto by mal podľa Vás dostávať výsluhový dôchodok?

Najčítanejšie