Výsluhové dôchodky sa asi zdaňovať nebudú, Kaliňákov návrh je takmer hotový

BRATISLAVA – Minister financií Peter Kažimír zatiaľ nemusí hľadať poslanca, ktorý by pozmeňujúcim návrhom do novely zákona o dani z príjmu vrátil zdanenie výsluhových dôchodkov. Nová podoba novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov je totiž už takmer hotová. Pre Aktuálne.sk to potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák.

Výsluhové dôchodky sa asi zdaňovať nebudú, Kaliňákov návrh je takmer hotový
Kaliňák má návrh pre kolegu Kažimíra takmer hotový. Zdaňovať sa asi nebude. Zdroj:SITA/Jozef Jakubčo

„Na budúci týždeň budeme finalizovať návrh, ktorý budeme chcieť predložiť ministerstvu financií,“ avizuje Kaliňák.

Na príprave novely sa podieľajú aj policajní odborári. „V každom prípade musíme v najbližších dňoch materiál sfinalizovať. Otvorené sú ešte dve témy,“ povedal šéf policajných odborárov Miroslav Litva.

Otázniky visia nad vekom, do ktorého budú musieť policajti a vojaci vo výslužbe späť do systému platiť desaťpercentný stabilizačný odvod.

„Pokiaľ ide o odvod bolo v hre 62 aj 55 rokov,“ priznáva Litva. Diskusia čaká podľa neho tiež otázku valorizácie výsluhových dôchodkov.

Otáznik nad valorizáciou

Ešte v júni prešlo v parlamente aj naviazanie valorizácie takýchto dôchodkov na zvyšovanie platov príslušníkov ozbrojených zložiek, čo policajtov a vojakov vo výslužbe rozhnevalo. Kvôli tejto zmene sú pripravení ísť aj na ústavný súd a svojimi podnetmi doslova zavalili generálnu prokuratúru.

Litvu však tieto aktivity prekvapujú. „Vôbec ich netrápila nevalorizácia platov tri roky po sebe, ale trápi ich nevalorizácia dôchodkov jeden rok,“ zdôraznil.

Práve fakt, že platy v silových zložkách sa nezvyšovali zatiaľ čo dôchodky áno, bol podľa neho jeden z faktorov, prečo sa deficity na osobitných účtoch prehĺbili.

Kažimír výsluhové dôchodky zatiaľ nezdaní, počká na Kaliňákovu novelu

„Trváme na tom, aby valorizácia bola previazaná na zvyšovanie platov, inak to matematicky nefunguje,“ vysvetľuje Litva.

Ako dodal, výdavky osobitných účtov by sa zvyšovali, ale príjmy by nestúpali.

„Návrh siaha na každého. Výsledkom veľkej diskusie je návrh, ktorý je kompromisom tak, aby bol prijateľný pre obe strany. Teraz je to otázka súdnosti a prístupu jednotlivých strán k realizovateľnosti ich požiadaviek,“ uzavrel Litva.

Kažimírova podmienka

Pôvodná verzia novely sa stretla s množstvom pripomienok a vlnou nevôle u výsluhových dôchodcov. Vietor z plachiet na čas vzala aj jej predkladateľovi – ministrovi vnútra.

Motiváciu mu však podľa všetkého vrátili aktívni policajti, z ktorých väčšina sa podpísala pod výzvu na urýchlené prijatie opatrení k stabilizácii osobitného účtu.

Devätnásťpercentné zdanenie výsluhových dôchodkov malo podľa prepočtov ministerstva financií do rozpočtu priniesť vyše 32 miliónov eur ročne. Napokon však Kažimír tento bod z novely zákona vypustil, ale len pod podmienkou, že novela systému sociálneho zabezpečenia bude pokračovať a prinesie stabilizáciu osobitných účtov.

Eximinister obrany Ľubomír Galko vidí v Kažimírovej hrozbe zdanením výsluhových dôchodkov len hru na dobrého a zlého policajta.

„Ten „zlý“ je Kažimír, ktorý chce akože vojakom vziať viac. Ten „dobrý“ je Kaliňák, ktorý im chce vziať menej.  Ten dobrý akože „zabojuje“ a ten zlý potom akože „ustúpi“,“ povedal nedávno Galko.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Ste za zdanenie výsluhových dôchodkov?

Najčítanejšie