Výsluhové dôchodky pôjdu hore. Pozrite sa ako porastie penzia policajtom a vojakom

BRATISLAVA – Od prvého júla sa budú zvyšovať výsluhové dôchodky bývalých policajtov, či vojakov. Od minulého roka sa valorizácia odvíja od výšky zvýšenia starobého dôchodku a doby trvania služobného pomeru.

Výsluhové dôchodky pôjdu hore. Pozrite sa ako porastie penzia policajtom a vojakom
Penzie bývalých vojakov a policajtov sa zvýšia od prvého júla. Ilustračné foto Zdroj:TASR/Pavol Ďurčo

Žiadne veľké navyšovanie sa ale nekoná. Bývalí príslušníci ozbrojených zložiek, ktorí si odkrútili 15 rokov, dostanú navyše len 30 centov. Za 20 odpracovaných rokov sa dôchodok zvýši o 3,23 eura a po 25 rokoch si prilepšia o 6,16 eura.

Koľko presne vyjde zvýšenie výsluhových dôchodkov rezort vnútra zatiaľ nie je jasné. „Predpokladané náklady na zvýšenie výsluhových dávok sa v súčasnej dobe spracovávajú,“ vysvetlila Silvia Keratová z tlačového odboru ministerstva.

Nový spôsob valorizácie dôchodkov sa nepozdáva Asociácii policajtov vo výslužbe. „Rešpektujeme ju, ale samozrejme nikto s tým nie je spokojný,“ reagoval pre Aktuálne.sk šéf asociácie Eduard Pokorný. Prepočet, ktorý sa zaviedol vlani v rámci reformy sociálneho systému policajtov a vojakov, považuje za diskriminačný.

„U nás sa za základ považuje odpracovaných 15 rokov. Ostatní starobní dôchodcovia po 15 rokoch dostávajú plnú valorizáciu a policajti len centy,“ zdôraznil. Postavenie všetkých dôchodcov by pri tom podľa neho malo byť rovnaké.

Vojaci a policajti budú na výsluhové dôchodky robiť dlhšie

Pokorný dodáva, že pri zmene zákona chápal potrebu štátu šetriť vzhľadom na doznievajúcu krízu a ekonomickú situáciu. „Keď si ale teraz pozriete, ako sa minister financií Peter Kažimír oprávnene chváli, že hospodársky rast štátu napreduje a plánuje sa zvyšovanie priemerných miezd, myslím si, že je na čase riešiť aj týchto dôchodcov,“ povedal.

Kľúčoví sú z tohto pohľadu pre Pokorného starodôchodcovia. „Zmena mechanizmus spôsobu zvyšovania výsluhových dávok bola predmetom rozsiahlej diskusie aj s organizáciami zastupujúcimi výsluhových dôchodcov,  pričom jej výsledkom bola práve už uvedená zmena,“ reagovala Keratová.

Ako budú rásť výsluhové dôchodky:

Počet rokov služby valorizácia v Eurách
15     0,30
16     0,88
17     1,47
18     2,06
19     2,64
20     3,23
25     6,16
30     9,10
35    12,03
40    14,96
44    17,31
Zdroj: Asociácia policajtov vo výslužbe

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Treba znovu upraviť zvyšovanie dôchodkov?

Najčítanejšie