Vojenskí a policajní dôchodcovia idú na súd. Nezvýšili im penzie

BRATISLAVA – Nový systém sociálneho zabezpečenia nie je jediným opatrením, ktorý zníži výsluhové dôchodky policajtom a vojakom. Ešte v júni prešlo v parlamente aj naviazanie valorizácie takýchto dôchodkov na zvyšovanie platov príslušníkov ozbrojených zložiek.

Vojenskí a policajní dôchodcovia idú na súd. Nezvýšili im penzie
Vojenskí a policajní dôchodcovia cítia krivdu. Ich dôchodky sa tento rok nevalorizovali, ostatné áno. Zdroj:TASR/Milan Kapusta

V praxi to znamená, že zatiaľ čo klasické dôchodky sa od nového roka ešte valorizovali podľa starých pravidiel, vojaci a policajti, ktorým sa výsluhové dôchodky mali zvyšovať od júla, prišli skrátka. Viacerí sa preto rozhodli obrátiť na súdy aj prokuratúru.

„Novela zákona je diskriminačná. Zavádza nerovnaké zaobchádzanie pre skupinu výsluhových dôchodcov,“ vysvetľuje prezident Zväzu vojakov Michal Bohunický.

Rovnako dotknutí sa cítia aj bývalí policajti. „Postupujeme obdobne ako vojaci. Spoločne to chceme podať cez generálnu prokuratúru na Ústavný súd. V tejto republike nastala nerovnosť občanov, jedni mali dôchodky valorizované a druhí nie a podľa zákona sú to takí istí dôchodcovia,“ tvrdí Ján Čarnogurský z Asociácie policajtov vo výslužbe.

S peniazmi na tohtoročné zvyšovanie sa pritom podľa neho rátalo aj v tohtoročnom rozpočte. 

„Zmenilo sa to koncom júna, teda len krátko pred tým, ako sa mali valorizovať. Niektorí už pritom mali podpísané rozhodnutia,“ dodal Čarnogurský.

Pochopenie našli u prezidenta

Pochopenie našli výsluhoví dôchodcovia aj v kancelárii prezidenta.

Tá v reakcii na list predstaviteľov Zväzu upozornila, že podľa nového kritéria sa zvyšujú dávky výsluhového zabezpečenia len v tom kalendárnom roku, v ktorom sa zvýšia aj funkčné platy policajtov a vojakov.

„Preto chápeme, že uvedené ustanovenie pociťujete nie len ako nespravodlivé, ale aj ako ustanovenie, ktoré nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,“ píše sa v liste.

Generálnu prokuratúru svojimi podnetmi doslova zavalili. „Takýchto podnetov sme zaevidovali už vyše dvesto. Momentálne ich skúma príslušný prokurátor a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová.

Žaloby aj petícia

Bohunický dodáva, že do konca augusta prebieha podpisová akcia proti zastaveniu valorizácie výsluhových dôchodkov, ktorá bola vypočítaná z ukazovateľov za rok 2011. „Ďalšie kroky pripravujeme v súlade so zákonmi,“ avizuje.

Vybrali si už aj právnickú kanceláriu. Niekoľko bývalých policajtov a vojakov podalo navyše individuálne občianske žaloby.

O takýchto prípadoch vie aj náčelník generálneho štábu Peter Vojtek.

Avizované zmeny nám znížia dôchodky o 30 percent, tvrdia vojaci

„Komunikujem s vojakmi, mal som viacero stretnutí aj po posádkach a viem, že mnohým sa to nepáči. Viem, že riešime viacero súdnych podaní,“ povedal.

Náčelník generálneho štábu tiež upozornil, že nevie, proti komu by takáto žaloba mala smerovať.

Práca pre právnikov

„Rozhodol o tom parlament, potvrdil to prezident. Ja nebudem komentovať rozhodnutie, ktoré urobili politické orgány, rešpektujeme ich a podľa nich  postupujeme,“ dodal Vojtek.

Exminister obrany Ľubomír Galko si myslí, že stanovisko musia zaujať právnici. „Aj mne vojaci písali, ale názory aj ústavných expertov sú rôzne. Ak majú pocit, že im bolo ukrivdené, nech sa obrátia na súd, aspoň vznikne precedens. Keď to rozhodnutie bolo prijaté v parlamente však neprotestoval nikto,“ uviedol.

Spolu s 10-percentným stabilizačným odvodom, ktorý navrhuje rezort vnútra a zdanením výsluhových dôchodkov podľa ministerstva financií by podľa Zväzu vojakov výsluhový dôchodok klesol o 30 percent.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Sú výsluhoví dôchodcovia v práve?

Najčítanejšie