Uhasí Kaliňák ďalší požiar? Rady nespokojných rozšírili už aj hasiči

BRATISLAVA – V radoch ministerstva vnútra sa ozývajú ďalší a ďalší nespokojenci. Po viacerých anonymných mailoch od policajtov sa slova chytili už aj hasiči. Ani oni totiž nemajú potrebnú výstroj či oblečenie, ich platy sa rovnako za posledné roky nemenili a ako dopĺňajú, často sa nedostanú na povinné rekondičné pobyty.

Uhasí Kaliňák ďalší požiar? Rady nespokojných rozšírili už aj hasiči
Ďalší požiar nespokojných? K policajtom sa už pridávajú aj hasiči. Zdroj:TASR/Pavel Neubauer

„To, čo ste napísali o príslušníkoch polície, platí aj o príslušníkoch Hasičského a záchranného zboru. Je to ešte horšie,“ napísal do redakcie jeden z hasičov po zverejnení článkov o nespokojných policajtoch.

Ďalšia búrka na obzore? Nespokojnosť vrie aj medzi policajtmi, chcú vyššie platy

Jeho slová o nedostatkoch v zbore pritom jednoznačne potvrdil aj šéf Odborového zväzu hasičov (OZH) Daniel Petrovič. „Máme inú farbu rovnošaty, ale problémy sú rovnaké,“ povedal v tejto súvislosti pre Aktuálne.sk.

„Chlapi si nemajú ani čo obliecť, na zásahy chodia aj vo vlastnom oblečení. Nie sú preplácané nadčasy, nedostávajú príplatky za pohotovosť ani osobné, ktoré mali kedysi stanovené. Za 35 rokov, čo som bol hasičom, si nepamätám takú dobu,“ tvrdí šéf odborov.

Rovnako ako policajti, ani hasiči sa nevedia dostať k základnému oblečeniu. Chýbajú topánky, tričká, termotričká, ale aj ochranné pracovné prostriedky na zásahy, ktoré sa neobmieňali už tri roky.

Petrovič tiež tvrdí, že hasiči si často nevedia splniť povinnosť v podobe rekondičných pobytov. Tie im pritom po desiatich rokoch v službe predpisuje zákon.

„Oni majú povinnosť tam ísť, no nedajú im to, pretože pobyty neboli vo verejnom obstarávaní. V minulosti to robili kraje, teraz ich ale musí obstarať ministerstvo,“ opísal ďalší z problémov Petrovič.

Prilepšia si všetci

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) približne 4200 požiarnikom v službách jeho rezortu odkázal, že vo výbave, ale aj po finančnej stránke by sa veci mali v najbližšom čase pohnúť k lepšiemu.

Sľubuje im totiž rovnaký posun ako policajtom – teda obnovenie valorizácie od budúceho roka a tiež prilepšenie na výplatných páskach, ktoré by malo byť realitou do roka 2015. Zlepšiť by sa malo aj vybavenie hasičov.

Kto má ťažší chlebíček? Policajti sú v riziku denne. Hasič to môže mať vraj lepšie.

„Zabezpečili sme kompletnú výmenu techniky,“ povedal pre Aktuálne.sk Kaliňák s tým, že súťaže už prebehli a sú vyhodnotené. Slabinu ale stále vidí v špeciálnej technike, ktorá dokáže zasahovať napríklad pri udalostiach ako bol výbuch v Chemosvite počas tohto týždňa.

„Tam malo byť nasadené špeciálne auto, ktoré však bolo v Žiline. Potrebovali by sme podobné v každom kraji, aj keď sa nepoužíva často. Hasiči ten požiar zvládli, ale keby bol väčší, mohol bez špeciálnej techniky nastať problém,“ vysvetlil.

Nižší plat za menej rizika

Aj pri hasičoch podľa Kaliňáka platí, že majú vyššie platy, ako je priemer v štátnej správe. Mzdy policajtov sa v štatistikách ministerstva pohybujú okolo 1200 eur, u ich kolegov, ktorí bojujú s ohňom sú výplatné pásky asi o sto eur nižšie.

Šéf rezortu síce pripúšťa, že každý požiar je nebezpečný, no dodáva, že práca požiarnikov nemusí byť rovnako riskantná každý deň.

„Napríklad v Pohorelej, kde je 60 požiarov v obci za rok, nie sú v ohrození každý deň. Keď sa ale stala havária v Polomke, tak tam boli do desiatich minút a traja hasiči to profesionálne zvládli a zabránili ďalším problémom,“ opísal dôvody ich inak nadpriemerného hodnotenia.

Na rozdiel od policajta ale hasič nepracuje denne s agresívnymi či inak problematickými ľuďmi. „Nikto si ich nenakrúca, nikto im nenadáva. Toto všetko policajti musia strpieť. V tomto to majú ťažšie,“ uzavrel Kaliňák.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Sú na Slovensku rizikové povolania adekvátne ohodnotené?

Najčítanejšie