Tender na väzenské náramky vraj vyhovuje iba jedinému uchádzačovi

BRATISLAVA – Miliónový tender na systém elektronického monitoringu väzňov napadli dve veľké firmy, ktoré ho považujú za diskriminačný, upozornil denník Sme v dnešnom vydaní. Niektoré podmienky súťaže sa podľa Sme podobajú na to, ako svoju technológiu v katalógu opisuje jeden z uchádzačov.

Tender na väzenské náramky vraj vyhovuje iba jedinému uchádzačovi
Ministerstvo chce cez elektronický systém monitorovať dvetisíc ľudí (Ilustračné foto). Zdroj:TASR/AP

Už budúci rok sa majú naplno rozbehnúť prípravy na zavedenie elektronických náramkov pre väzňov. Ministerstvo spravodlivosti dúfa, že vďaka nim postupne uvoľní nervóznu atmosféru v preplnených väzniciach.

„Sudcovia budú môcť častejšie ukladať trest domáceho väzenia, ktorý už je u nás zavedený, no v podstate sa nepoužíva, lebo je ťažké ho kontrolovať,“ vysvetlila expertka na trestné právo Lucia Kurilovská, ktorá na projekte spolupracuje.

Ministerstvo v týchto dňoch finišuje s hľadaním firmy, ktorá by spolu s náramkami dodala celý systém elektronického monitorovania odsúdených. Tender s predpokladanou hodnotou 22,5 milióna eur bez DPH podľa Sme vyvoláva otázky už predtým, ako ho vyhodnotili.

Meranie alkoholu

Na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO) ležia námietky od firiem, ktoré podobné systémy zavádzali v niekoľkých európskych krajinách. Tvrdia, že podmienky tendra vyhovujú len jednému uchádzačovi.

Ministerstvo napríklad od dodávateľa chce, aby systém rozoznal, či odsúdený nepil. V podmienkach je napísané, že musí obsahovať prístroj na meranie alkoholu v dychu a kameru, ktorá potvrdí, že za odsúdeného nefúka niekto iný.

Kurilovská hovorí, že meranie alkoholu môže byť dôležitou súčasťou projektu. Využije sa pri monitorovaní ľudí, ktorým súd namiesto klasického väzenia zakázal piť alkohol. „Zväčší sa okruh osôb, pri ktorých systém využijeme a tým bude vyššia aj návratnosť projektu.“

Borec chystá supertender, náramky za milióny majú postrážiť väzňov aj chuligánov

Po sťažnostiach od uchádzačov ministerstvo pripustilo, že z tendra nebude vyradené riešenie, ktoré by alkohol meralo aj inak, ako je opísané v súťažných podmienkach. Firmy však tvrdia, že na základe tejto zmeny už neupravili hodnotiace kritériá. K tendru majú okrem toho množstvo ďalších pripomienok, ktoré poslali na ÚVO.

Jednu z námietok podľa informácií Sme podala známa bezpečnostná spoločnosť G4S, ktorá elektronické monitorovanie osôb zavádzala v Británii či v Holandsku. Sťažuje sa aj slovenský zástupca britskej firmy Serco, ktorej náramky nosí štyritisíc odsúdených v Poľsku.

Náramky pre odsúdených s nižšými trestami

Firmy v námietkach podľa Sme píšu, že technický opis toho, ako bude medzi sebou komunikovať náramok, meradlo na alkohol a monitorovacia stanica, sa zhoduje s tým, ako svoju technológiu v propagačných materiáloch opisuje spoločnosť 3M.

Podobnú zhodu s produktovými listami tejto firmy našli aj v požiadavkách na rozoznávanie hlasu či špecifikácií GPS zariadenia. Firma 3M má byť jedným z uchádzačov. Na svojom webe uvádza, že patrí k najväčším výrobcom elektronických náramkov na svete. Na otázky Sme spoločnosť nereagovala.

Peniaze na elektronické náramky pre väzňov skúsia získať cez eurofondy

Námietky proti tendru doručili na ÚVO v polovici augusta, úrad dodnes nerozhodol. Hovorca Ján Mažgút potvrdil, že ich dostali a „konajú štandardným postupom“. Viac prezradiť nechce. Keďže tender ešte prebieha, nechcelo ho komentovať ani ministerstvo spravodlivosti.

Ministerstvo chce cez elektronický systém monitorovať dvetisíc ľudí. Pôjde o odsúdených s nižšími trestami a niektorých obvinených, ktorí by inak skončili vo väzbe. Použiť ho chcú aj pre tých, ktorým súd zakázal priblížiť sa k nejakej osobe. Sledovať by mali chuligánov, čo dostanú zákaz vstupu na futbalové štadióny.

Náramky umožnia skontrolovať, či sú počas zápasu v dostatočnej vzdialenosti od ihriska.
Náklady štátu na väzňa sa šplhajú k 13 500 eurám ročne. Kurilovská hovorí, že odsúdený v domácom väzení stojí menej. „Je to výrazné šetrenie, určite sa to pohybuje na úrovni 30 percent z toho, aké sú náklady v kamennej väznici.“

Ministerstvo spravodlivosti sa bráni

Ministerstvo spravodlivosti odmieta, že podmienky tendra na systém elektronického monitoringu väzňov vyhovujú len jednému účastníkovi. Vedenie rezortu tvrdí, že ďalšie funkcie a zariadenia, ktoré majú byť súčasťou projektu elektronického monitoringu osôb, boli vo verejnej súťaži popisované nediskriminačným spôsobom.

 "Každý záujemca mal možnosť oboznámiť sa s dostatočným časovým predstihom najprv so zámerom MS SR obstarávať uvedený predmet zákazky (prostredníctvom zverejneného predbežného oznámenia a oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania) a následne tiež o podrobnostiach pre prípravu ponuky (prostredníctvom vyžiadaných súťažných podkladov)," uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Podľa jej slov nebola žiadnym spôsobom obmedzená možnosť uchádzačov, aby na splnenie podmienok využili účasť tretej strany, resp. ponúkli riešenie prostredníctvom využitia subdodávateľov. "Okrem toho sme vzhľadom na poskytnuté vysvetlenia súťažných podkladov predlžovali lehotu na predkladanie ponúk," dodala Donevová.

"Rešpektujeme, že nie každý dodávateľ musí mať vyvinuté vlastné zariadenie. Preto bola daná možnosť zaobstarať si takéto riešenia od niektorého z desiatok svetových výrobcov od Ameriky až po Čínu. V prípade, že spoločnosť nie je schopná nakontrahovať štandardné produkty a spojiť ich do funkčného celku, je otázne, či by v požadovanom čase a kvalite dokázala pripraviť funkčný projekt," uviedla hovorkyňa.

Ministerstvo zdôrazňuje, že projekt elektronického monitoringu osôb v žiadnom prípade nie je len o „náramkoch“, ale ide o náročné systémové riešenie, kde vlastné náramky predstavujú len jednu z častí celkovej dodávky. MS SR v súčasnosti pokračuje v procese verejného obstarávania, pričom k ďalším úkonom pristúpi po tom, ako dostane rozhodnutia ÚVO o námietkach.

SITA
 

Diskusia

Čo hovoríte na nový systém monitorovania odsúdených?

Najčítanejšie