• 22. október 2013, 09:30

Slovák a ďalšie futbalové hviezdy ukázali rasizmu červenú kartu

BRATISLAVA - Uplynulá nedeľa patrila milému futbalovému sviatku. V rámci neho sa v bratislavskom športovom areáli Mladá Garda stretli všetci, ktorým záleží na tom, aby rasizmus a intolerancia úplne zmizli zo slovenských trávnikov.

Slovák a ďalšie futbalové hviezdy ukázali rasizmu červenú kartu
Slovák sa doberá s Lembakoalim. Zdroj:tomas benedikovic

Šiesty ročník tradičného turnaja pod záštitou celoeurópskej iniciatívy Akčné týždne FARE sa niesol v znamení rasovej a etnickej znášanlivasti. 

Podujatie s dvanástimi rôznorodými mužstvami, zloženými z väčšinových i menšinových hráčov, vyslalo signál existencie miesta tolerancie a rešpektu k rôznosti.

Vyše stovka zúčastnených symbolicky ukázala počas otváracieho ceremoniálu nenávisti a predsudkom červené karty.

Akciu organizátori otvorili za účasti župana BSK Pavla Freša, speváka kapely Para Laskyho či rómskeho muzikanta a aktivistu Vladimíra Sendreia, ktorý aj zasiahol do hry v službách mančaftu Roma Revúca.

Slávnostný výkop zaobstarali veľvyslanec projektu "Šport spája, rôzne farby, jedna hra" Alias Lembakoali s bývalým reprezentantom SR a ikonou Slovana Samuelom Slovákom.

Lembakoali si do svojho výberu priateľov a utečencov žijúcich pod Tatrami pozval aj ďalších bývalých internacionálov - Jozefa Jurigu a Romana Kratochvíla.

"Ďakujem Alimu, že ma sem zavolal. Doteraz som nevedel, ze takéto niečo vôbec existuje. Veľmi si vážim, že som mohol prísť a som rád, že cez futbal sa takto môžu spojiť ľudia, ktorí na prvý pohľad nie sú rovnakí, ale práve naša milovaná hra dáva príležitosť, aby si tľapli zástupcovia rôzneho vierovyznania či pleti. Bol by som rád, ak by sa pravidlá futbalu preniesli aj do ozajstného života," povedal Slovák. 

Z prvého a druhého miesta sa napokon tešili tímy prvej a druhej BLMF. V silnej konkurencii si tretiu priečku vybojovalo zoskupenie Lions United, tvorené africkými a európskymi študentmi.

Iniciatívy proti diskriminácii v rámci Akčných týždňov FARE sa tento rok uskutočnili v päťdesiatich krajinách starého kontinentu. Na Slovensku okrem metropoly napríklad aj vo Veľkom Šariši či Veľkých Kapušanoch. Spolu sa u nás od 15. do 29. októbra uskutoční dokopy rekordných dvanásť stretnutí, manifestujúcich toleranciu a podporujúcich búranie bariér.

Red Šport
 

Diskusia

Podporujete podobné akcie?

Najčítanejšie