Rusko: Nové strany zabíjala SDKÚ. Dnes je už toto riziko takmer nulové

BRATISLAVA – Bývalý šéf televízie Markíza a expredseda ANO Pavol Rusko si myslí, že slovenská politická scéna má každé voľby priestor pre novú politickú stranu. Za podstatné pre jej prežitie však považuje, aby nespolupracovala s SDKÚ-DS.

Rusko: Nové strany zabíjala SDKÚ. Dnes je už toto riziko takmer nulové
Rusko priestor na novú stranu vidí v občianskej pravici. Lipšicovi ale šance nedáva. Zdroj:SITA

„Každé voľby je priestor pre jednu politickú stranu, paradoxne to tá strana len tak-tak utiahne, ako napríklad SOP-ka, ANO alebo SaS. Ich problémom bolo, že boli v koalícií s Mikulášom Dzurindom (SDKÚ-DS) a Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS). A to bola ich smrť,“ myslí si Rusko.

Na úspech novinky podľa expolitika stačí, aby sa vyvarovala tomuto spojeniu. „Dnes je už toto nebezpečenstvo veľmi malé alebo nulové. Novú stranu už nemá kto podraziť, ani zlikvidovať či rozkladať za pomoci tajnej služby,“ dodal.

Dominancia konzervatívcov

Najväčší priestor vidí Rusko v oblasti občianskej pravice, keďže konzervatívne spektrum má podľa neho jasne zabraté KDH. Dodáva, že snahy o získanie voličov z tohto tábora tu už boli, no aj napriek schopným ľuďom na ich čele neuspeli.

Hlavnými atribútmi novej strany by mali byť modernosť, tolerancia a schopnosť komunikovať o ideových témach s liberálnymi politikmi. Práve v tomto bode vidí Rusko konflikt s kresťanskými demokratmi.

„Pravica sa štiepi, lebo je tam buď silná kresťanská konzervatívna strana alebo občianska. Je to z pohľadu liberálnej spolupráce strán, ktoré sú s týmito ideovými smermi naraz nekompatibilné. Jedna z nich musí jasne dominovať,“ myslí si Rusko.

Ku špekuláciám o novej strane, ktorú vraj plánuje založiť podpredseda hnutia KDH Daniel Lipšic si Rusko myslí, že úspech mať nebude. Krajina totiž potrebuje občiansku pravicu a tú podľa neho exminister vnútra založiť nevie a nechce.

Žena by mala byť dobrá dvojka

Do čela nového subjektu by bývalý šéf ANO, podobne ako odborníci, postavil muža. Na pevnom druhom mieste by však v ideálnom prípade videl ženskú kandidátku.

Nová strana nemá momentálne priestor. Musí počkať na Ficove chyby

„Najlepšia kombinácia je, keď je žena orientovaná na neekonomické témy ako sú kultúra, školstvo, zdravotníctva. To však ešte nič nezaručuje. V ekonomických oblastiach je akceptovanejší muž,“ odhadol.

Ideovo by Rusko stranu orientoval najmä na vekovú kategóriu od 25 do 40 rokov. Najviac voličov by pritom hľadal medzi podporovateľmi myšlienky, že štát nemá byť dominantný a jednotlivec vie naložiť s peniazmi lepšie ako úradníci. „Väčšia sloboda, menej byrokracie,“ zhrnul myšlienku Rusko.

Aj keby sa však podarilo takýto subjekt niekomu založiť, Rusko by pozvánku doň pravdepodobne odmietol. „V politike je to tak, ako keď ľudia chodia na osemtisícovky. Tam sa dá vyjsť, byť tam, ale nie ostať. Ja som tam už bol,“ vysvetlil.

Špekuláce o novej strane

S Ruskovým názorom nesúhlasí expremiérka a bývalá volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Tá na začiatku týždňa pre Aktuálne.sk povedala, že krajina novú stranu nepotrebuje. Podľa nej absentuje skôr konsolidácia demokracie a reálne fungovanie demokratických zákonov a inštitúcií. Zmeniť by sa podľa nej mal aj štýl politiky, ktorý je v súčasnosti príliš mocenský.

Radičová: Slovensko novú stranu nepotrebuje. Chýba mu demokracia v realite

Radičovej meno sa v poslednom čase spomína najčastejšie v súvislosti s údajne plánovaným odchodom Daniela Lipšica z KDH. Práve o ňom sa tiež šušká, že chce založiť novú politickú stranu, do ktorej mal pozvať aj expremiérku. Tá túto ponuku mala odmietnuť.

O spolupráci v novom subjekte sa hovorilo aj v súvislosti s Lipšicovym straníckym kolegom Radoslavom Procházkom. Ten však svoje vystúpenie z radov kresťanských demokratov vylúčil. Medzi oslovenými sa údajne objavili aj mená Daniela Krajcera (SaS) a Juraja Miškova (SaS).

Najnovším adeptom, o ktorom sa hovorí ako možnom budúcom členovi, je súčasný primátor Trenčína Richard Rybníček. Ten podľa médií exministrovi vnútra ešte jasnú odpoveď nedal, naznačil však, že sa v novom projekte angažovať nebude.

Lipšic v nedeľu oznámil svoj odchod z KDH a nasledovala ho aj podpredsedníčka Jana Žitňanská.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Veríte, že Lipšic odíde z KDH a založí si novú stranu?

Najčítanejšie