Poslanci NR SR rozhodli, že štátnym zamestnancom starobné dôchodky ostanú

BRATISLAVA - Štátni zamestnanci a zamestnanci pracujúci vo verejnom záujme budú mať naďalej nárok na poberanie starobného dôchodku. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes totiž neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý by takúto možnosť vylučoval. V štátnej a verejnej správe pritom pracuje asi 20-tisíc zamestnancov, ktorí zároveň poberajú starobný dôchodok.

Poslanci NR SR rozhodli, že štátnym zamestnancom starobné dôchodky ostanú
Poslanci NR SR nepodporili návrh novely zákona o sociálnom poistení. Zdroj:TASR/Štefan Puškáš

"Môže to v krátkom čase priniesť účinok vo forme zhruba 20-tisíc nových pracovných miest,“ uviedol pred časom predseda KDH Ján Figeľ. To by sa však stalo len v tom prípade, ak by všetky dotknuté osoby uprednostnili poberanie dôchodku pred prácou v štátnej a verejnej sfére.

Ako pred časom uviedla poslankyňa Monika Gibalová, ak by sa všetkých 20-tisíc osôb zrieklo poberania starobného dôchodku a zostalo by naďalej pracovať v štátnej a verejnej správe, Sociálna poisťovňa by tým ušetrila 101 miliónov eur ročne.

"Inšpirovali sme sa hlavne zlou situáciou vo verejných financiách, chceme ponúknuť reálne konsolidačné opatrenie verejných financií,“ povedala. KDH si však podľa nej vzalo príklad aj z Nemecka, kde štátny úradník, ktorý dovŕši dôchodkový vek, musí štátnu službu opustiť. "Takýto zákon platí vo všetkých spolkových krajinách,“ dodala.

KDH: Dôchodcovia si majú vybrať - robiť pre štát alebo brať dôchodok

Podporu pléna nezískal ani návrh zákona o dani z príjmov, ktorý predložili poslanci za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Pavol Frešo. Ten by dal nárok na stravné aj živnostníkom, ktorí podnikajú popri zamestnaní. SDKÚ-DS avizovala predloženie tejto novely ešte v polovici decembra minulého roka.

"Je to návrh, s ktorým sme už v minulosti prišli, ale ktorý je potrebný, pretože zrovnoprávňuje podmienky pre tých, ktorí ako živnostníci podnikajú popri zamestnaní a nemôžu si tento nárok na stravné uplatniť,“ uviedol vtedy Štefanec. Dodal pritom, že okrem tohto návrhu sa strana v parlamente opätovne pokúsi presadiť aj licencie na platenie daní a odvodov.

Poslanci v rámci hlasovania nepodporili ani ďalšiu novelu zákona o dani z príjmov, ktorú pripravil poslanec za SaS Jozef Mihál. Ten chcel presadiť, aby mohli zamestnaneckú prémiu získať aj ľudia, ktorí pracujú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Po zavedení platenia odvodov aj z príjmu na dohody stráca podľa poslanca za SaS opodstatnenie doterajší dôvod nezapočítania mesiaca, za ktorý mal daňovník príjem len na základe dohody, do časového testu pre priznanie nároku na zamestnaneckú prémiu.

SITA
 

Diskusia

Aký je váš názor na poberanie starobných dôchodkov?

Najčítanejšie