Policajti už nebudú hračkou v rukách politikov. Oddelí ich hrubá čiara

BRATISLAVA – Vlny odchodov a príchodov v policajnom zbore po každých voľbách už akosi patria k folklóru. S každým novým ministrom prichádza nový policajný prezident, viceprezidenti a zväčša aj noví krajskí šéfovia či vedenie elitných útvarov. Po novom však policajti majú v zbore odslúžiť dvadsaťpäť rokov, aby mali nárok na výsluhový dôchodok. A preto už zúfalo potrebujú systém, ktorý im bude garantovať kariérny rast, aby sa už nemohli stať hračkou v rukách politikov. Zmenu má priniesť pripravovaný zákon o štátnej službe policajtov.

Policajti už nebudú hračkou v rukách politikov. Oddelí ich hrubá čiara
Policajti už nemajú byť hračkou v rukách politikov. Zdroj:TASR/Henrich Mišovič

Novela, ktorú pripravujú policajní odborári, má určiť presnú hranicu, kde skončia politické nominácie a začnú výberové konania. „Nominácie, o ktorých by minister rozhodoval, by boli zúžené na okruh ním riadených funkcionárov – prezident, generálny riaditeľ sekcie inšpekcie, riaditeľ úradu na ochranu ústavných činiteľov a generálny riaditeľ sekcie správy hnuteľného a nehnuteľného majetku,“ vymenúva odborársky predák Miroslav Litva.

Určitú diskusiu pripúšťa ešte v prípade policajných viceprezidentov. Potom už však prichádza hrubá čiara, ktorú by žiadny politik nesmel prekročiť. „Krajskí riaditelia, vedenie Národnej kriminálnej agentúry, tam by mal už platiť tvrdý kariérny postup,“ upresňuje odborár.

Ako dodáva, chápe, že kto sa učí, robí aj chyby. „Ale je dobre, ak v čase, keď sa učíte, robíte chyby tam, kde škody nevznikajú veľké. Tým je povedané, že každý by mal začínať od piky a postupovať podľa toho, aké výsledky v práci dosahuje,“ vysvetlil.

Kaliňák sa nevzpiera

Nevzpiera sa zatiaľ ani šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. „V princípe sa dá s touto teóriou súhlasiť. V opačnom prípade je možné len veľmi ťažko hovoriť o profesionalizácii štátnej služby,“ reagoval pre Aktuálne.sk.

Podľa neho treba presne pomenovať tím, ktorý si privedie minister – či už sú to štátni tajomníci alebo šéf služobného úradu. „Kariérny rast je základ, aby každý, kto nastupuje do služby, mal jasnú predstavu, ako sa môže ďalej vyvíjať jeho profesionálny život,“ tvrdí minister.

Už žiadni tínedžeri, čo nikdy nedržali zbraň. Tu je plán pre policajtov budúcnosti

Ak sa Kaliňák za návrh odborárov postaví aj v praxi, pravidlá by mali začať platiť ešte v priebehu budúceho roka. Kľúčom pre stúpanie po rebríčku má byť hodnotiaci systém, ktorý zavádza policajný prezident Tibor Gašpar.

Na základe hodnotení tento rok po prvý raz rozdeľovali odmeny. Do budúcna by však mal znamenať aj peňažné škrty, diskvalifikáciu z výberových konaní či prípadný koniec služby.

Tak som sa rozhodol

„Hodnotiaci systém je už nastavený správne. Pozostáva z troch oblastí – vedomosti, disciplína, množstvo a kvalita vykonávanej práce. To, na čo sme narazili, je, že medzi nadriadenými je dosť ľudí, ktorí vôbec nevedia hodnotiť,“ opisuje Litva.

Doteraz boli totiž hodnotenia subjektívne, často založené na kamarátstvach či sympatiách. „Platilo u nás heslo – odmena nie je nároková a kariérny postup ide podľa vzoru,  tak som sa rozhodol. To boli veľmi zaužívané zásady,“ vysvetľuje odborársky šéf.

Takýto postup však v praxi viedol ku škodám pre celú spoločnosť. „Policajný zbor nie je súkromná firma, kde keď som sa zle rozhodol, tak skrachujem a prídem o moje peniaze. V polohe štátu ja som sa síce tak rozhodol, ale škodu zaplatia všetci,“ argumentuje.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Podarí sa zaviesť pravidlá v polícii?

Najčítanejšie