Nespokojných policajtov pribúda. Kaliňák ich chce uchlácholiť vyššími platmi

BRATISLAVA – Medzi policajtmi to pomaly, ale isto začína vrieť. Nepáčia sa im ich mzdy, chýbajúca valorizácia, ale k nespokojnosti prispieva aj neustály nedostatok základného materiálu, ktorý potrebujú v službe. Problémy priznáva aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Pre Aktuálne.sk však uviedol, že veci by sa mali už v najbližších mesiacoch výrazne pohnúť k lepšiemu a to ako v otázke výstroje, tak aj výplatných pások mužov zákona.

Nespokojných policajtov pribúda. Kaliňák ich chce uchlácholiť vyššími platmi
Kaliňák policajtom sľubuje výstroj, valorizáciu aj peniaze. Uchlácholí nespokojných? Zdroj:TASR/Henrich Mišovič

„V skladoch chýbajú základné veci, ako ponožky, topánky, nohavice a mnoho ďalších vecí. Ja osobne som si dal na úpravu výstroje tento rok 70 eur z vlastného, ak som nechcel byť potrestaný. Letné ponožky som už vyše roka nevidel,“ popísal problémy jeden z anonymných a nespokojných príslušníkov, ktorý sa ozval redakcii Aktuálne.sk.

Sťažnosti policajtov pritom Kaliňák považuje za oprávnené. „Keď som prišiel na ministerstvo, sklady boli prázdne. Postupne ich zapĺňame,“ tvrdí.

Na otázku, čo konkrétne v nich pri jeho nástupe chýbalo odpovedal: „Tento problém sa týka úplne všetkého. Od topánok, cez nohavice, bundy, tričká, zbrane, nepriestrelné vesty, to všetko teraz môžete vidieť na centrálnom registri obstarávania.“

Ďalšia búrka na obzore? Nespokojnosť vrie aj medzi policajtmi, chcú vyššie platy

Zdržanie podľa jeho slov spôsobuje doba potrebná na vypísanie a priebeh verejených súťaží. Kaliňák pritom odhaduje, že na ukončenie všetkých procesov potrebuje rezort minimálne rok a pol. Veci by sa tak mali podľa ministra pohnúť k lepšiemu už v najbližších týždňoch.

„Od tejto jesene to budú (policajti - pozn. redakcie) zásadne cítiť. Budú sa zásadne obnovovať obvodné oddelenia, vozový park, oblečenie, budú nasledovať zbrane, strelivo a samozrejme nepriestrelné vesty,“ sľubuje ochrancom zákona rezortný šéf.

Valorizácia bude, pohnú sa aj platy

Nedostatok materiálu však nie je jedinými dôvodom na nespokojnosť. Tú u policajtov vzbudzuje aj zastavená valorizácia či nízke mzdy. „Na valorizáciu budúci rok pristúpime,“ odkázal policajtom Kaliňák s tým, že obavy o rizikové či iné príplatky sú zbytočné, keďže na ich osekávanie nie je v súčasnosti dôvod.

V otázke platov, Kaliňák policajtom pripomenul, že sú nad priemerom ostatných štátnych zamestnancov. Chápe však, že ide o jedno z najnebezpečnejších povolaní, a že by sa táto skutočnosť mala zohľadniť v ich ohodnotení.

Ďalší nespokojní zamestnanci štátu? Trpezlivosť už dochádza aj dozorcom

„Úmrtnosť je najväčšia, a riziko je vysoké aj z pohľadu ohrození, zranení a napadnutí. Práve preto musia byť lepšie ohodnotení, na tom intenzívne pracujeme,“ povedal pre Aktuálne.sk. Materiálne, ale aj mzdové opatrenia by tak chcel vyriešiť už v priebehu rokov 2014 a 2015.

Ubudnú policajti?

Viaceré anonymné správy, ktoré tiež prišli redakcií Aktuálne.sk, hovorili o hroziacich odchodoch policajtov zo zboru. O tom však nič nevedel šéf Odborového zväzu polície Slovenskej republiky Miroslav Litva, ani tlačové oddelenie ministerstva vnútra.

„My sme vykonali stabilizačné opatrenia súvisiace s dôchodkovým systémom, ktoré sa ukázali ako veľmi efektívne. Okamžite stabilizovali systém a tento rok je historicky najnižší počet policajtov, ktorí odišli zo zboru, čo je dobré znamenie,“ povedal k téme Kaliňák.

Podľa štatistík rezortu totiž len za prvých osem mesiacov tohto roka požiadalo o vstup do zboru takmer 6,4-tisíca ľudí, z čoho prijali len 847. Naopak z radov ochrancov zákona odišlo v tomto roku len 300 príslušníkov.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Podarí sa Kaliňákovi sľubmi upokojiť nespokojných policajtov?

Najčítanejšie