Policajti chcú o desať percent vyššie platy. Možno nedostanú nič

BRATISLAVA – Priemerný plat policajta by sa dnes mal pohybovať okolo 945 eur. Muži zákona chcú však viac. Podľa šéfa policajných odborárov Miroslava Litvu žiadajú v rámci kolektívneho vyjednávania rovnakú valorizáciu ako Konfederácia odborových zväzov – teda desať percent. „To v priemere na jedného policajta vychádza okolo 80 až 90 eur,“ povedal pre Aktuálne.sk Litva.

Policajti chcú o desať percent vyššie platy. Možno nedostanú nič
Policajti žiadajú pridať 80 - 90 eur. Možno však nedostanú nič. Zdroj:SITA

Požadovaná suma sa podľa odborárskeho predáka môže zdať vysoká, problém však vidí v systéme. „Je mi jasné, že pre štátny rozpočet takýto skok z roka na rok nie je jednoduchý. Keďže však valorizácia neprebieha medziročne postupne v malých číslach, tak sa to jednoducho zhŕňa. A aby ste sa dostali na úroveň tohto postupného rastu a zohľadnili vývoj inflácie, stretnete sa zrazu pri takomto čísle,“ vysvetlil. 

Nominálna hodnota platov policajtov – teda to, čo reálne vidno na ich výplatnej páske – bola navyše podľa Litvu vlani o štyri percentá nižšia, než v roku 2009. „A za tie roky aj inflácia pokročila, takže prepad v reálnej mzde je ešte väčší,“ dodáva.

Príčinu vidí Litva v krokoch predchádzajúcej vlády. „Vtedy nám bol krátený rozpočet o 5,7 percenta v oblasti mzdových prostriedkov a svojim spôsobom sa to podpísalo na dnešnom stave."

Desať a nula

Veľké oči však policajti nemajú. Už totiž dostali spätnú väzbu od rezortu vnútra. „Máme informáciu, že vzhľadom na zdroje, ktoré sú predbežne potvrdené z ministerstva financií, je táto naša požiadavka nevykonateľná,“ hovorí Litva.

Situácia je tak podľa neho otvorená. „My trváme na desiatich percentách oni trvajú na tom, že nemajú zdroje. Takže je to nula a desať,“ popisuje situáciu. Policajti sú však pripravení aj na kompromis. „Ja hovorím, že sme skromní, nám stačí to, čo dostanú učitelia,“ dodáva Litva.

Vyššie platy pre štátnych úradníkov. Vieme o čom vyjednávajú odborári s vládou

V prípade učiteľov sa minister školstva Peter Pellegrini nechcel viazať na sľub svojho predchodcu o 1,2 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve do roku 2016. Operoval skôr päťpercentným navyšovaním platov z posledného obdobia.

Českí policajti uspeli

"Ja osobne by som bol rád a myslím, že aj kolegovia odborári, ak by sa podarilo dodržať minimálne také tempo rastu platov učiteľov ako predchádzajúce dva roky, ale to je všetko len prvotný nástrel," uviedol po rokovaní so školskými odborármi šéf rezortu školstva.

Ako napokon rokovania dopadnú je zatiaľ otázne. "Ministerstvo vnútra sa snaží šetriť a nájsť vo svojich rezervách peniaze na navýšenie miezd policajtov," tvrdí šéf tlačového odboru ministerstva Ivan Netík.

V súčasnom návrhu rozpočtu rezortu na roky 2015 – 2017 však nie sú v záväznom limite mzdových prostriedkov a v limite poistného a príspevku do poisťovní voľné finančné prostriedky  na zvýšenie funkčných platov policajtov od 1. januára 2015.

"Zvýšenie  platových taríf policajtov je možné iba za predpokladu dodatočného zvýšenia rozpočtových prostriedkov v rozpočte ministerstva vnútra vládou respektíve rezortom financií," dodal Netík. 

V susednej Českej republike si policajti vyššie platy vybojovali. Ich priemerná mzda by na budúci rok mala stúpnuť o približne 1500 korún. Zvyšovanie prebiehalo v niekoľkých fázach a spolu sa vyšplhalo až na päť percent. Vláda Bohuslava Sobotku tak kompenzuje škrty z minulého obdobia, keď ich platy klesli o desať percent.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Treba policajtom zvýšiť platy?

Najčítanejšie