Policajní dôchodcovia si môžu znovu navliecť uniformy

BRATISLAVA – Civili s modrou páskou a nápisom PS VB v komunistických časoch pomáhali verejnej bezpečnosti a často bývali prísnejší než policajti samotní. Ešte v roku 1990 sa Pomocná stráž verejnej bezpečnosti zrušila ako komunistický prežitok. Čosi podobné by sa však do ulíc mohlo vrátiť.

Policajní dôchodcovia si môžu znovu navliecť uniformy
Policajní asistenti pripomínajú pamätníkom komunistickú pomocnú stráž. Zdroj:TASR

Minister vnútra Robert Kaliňák v novele zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov totiž zavádza novinku – asistenta policajta.

Tí by sa mali regrutovať spomedzi policajných dôchodcov a svoje právomoci budú môcť vykonávať len v sprievode policajta.

Pracovať budú na dohodu a za svoju prácu dostanú vyplatenú odmenu. Mali by nosiť policajnú uniformu s označením, že ide „len“ o asistenta a budú môcť používať len miernejšie donucovacie prostriedky.

S Asociáciou policajtov vo výslužbe Kaliňák svoj plán podľa jej šéfa Ľubomíra Svorada zatiaľ nekonzultoval.

„Bohužiaľ nie, mal som stretnutie s krajskými riaditeľmi, kde som sa dozvedel, že sa k veci mohli vyjadriť a my nie, a pritom sa to dotýka našich členov, keď má ísť o vyslúžilých policajtov,“ povedal Svorad.

Podobné plány mal v minulosti v Česku aj exminister vnútra Ivan Langer. Pre podobnosť s PS VB, ktorú ľudová tvorivosť u našich západných susedov za socializmu premenovala na "Pitomec Stojící Vedle Blba" sa však okamžite spustila vlna kritiky.

Nie civili, ale bývalí policajti

Bývalý šéf policajných vyšetrovateľov a dekan fakulty práva Paneurópskej vysokej školy Jaroslav Ivor hovorí, že asistenti policajta sa na prvý pohľad ponášajú na socialistickú pomocnú stráž.

„Základný rozdiel je však v tom, že by to mali byť bývalí príslušníci policajného zboru, a teda ľudia s istým statusom odbornosti,“ povedal.

Aj Kaliňák upozorňuje, že asistentov si nemožno zamieňať s niekdajšou pomocnou strážou. 

"Toto nie sú hliadky ale policajné zálohy, teda bývalí policajti, ktorí doslúžili ale ešte nie sú v dôchodkovom veku. Sami hovoria, že by uvítali byť súčasťou mnohých opatrení," vysvetlil minister.

 Určite by podľa neho dokázali pomôcť v prípade katastrof, ako sú povodne, strážiť majetok občanov. "Vďaka nim môžeme pri takýchto udalostiach zvýšiť počet hliadok. Bývalí kriminalisti môžu zasa pomôcť napríklad zadokumentovať miesto činu. Keď treba, môžem poslať piatich a prehľadajú celý les," dodal.

Expolicajti podľa neho sami prejavili záujem. "Hoci odpracovali 20 rokov v polícii, radi pomôžu. Robia to aj teraz ako dobrovoľníci."

(Ne)štandardné riešenie

O pláne ministerstva počul Ivor po prvý raz, považuje ho však za zvláštny. „Zdá sa mi, ako by sa problém nedostatku policajtov snažili vyriešiť takýmito neštandardnými formami. V súčasnosti má polícia 1600 až 1800 neobsadených miest, na ktoré chýbajú mzdové prostriedky. Skôr by som to riešil naplnením stavov,“ dodal Ivor.

Ani tento spôsob zvyšovania počtu strážcov zákona však apriori neodmieta.

„Nevylučujem takýto spôsob riešenia, čím viac ľudí sa bude angažovať v boji s kriminalitou, tým lepšie. Je to však taká významná zmena,  že je potrebné všetky tieto otázky podrobiť odbornej diskusii. Riešiť to len rýchlou novelou by som nepovažoval za správne,“ zdôraznil Ivor.

ama
 

Diskusia

Pamätáte si ešte Pomocnú stráž VB?

Najčítanejšie