Policajní asistenti nebudú, Kaliňák ich z novely vypustil

BRATISLAVA – Návrat do čias minulých sa nekoná. Asistenti policajta, ktorí sa mali regrutovať z policajných dôchodcov nebudú. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov tak, ako bola v utorok predložená na legislatívnu radu vlády.

Policajní asistenti nebudú, Kaliňák ich z novely vypustil
Kaliňákova novela výsluhových dôchodkov má platiť až od mája. Zdroj:SITA/Marián Peiger

Pôvodne minister vnútra Robert Kaliňák chcel, aby policajti vo výslužbe mali možnosť pomáhať svojim kolegom ako asistenti. Mali mať uniformy so špeciálnym označení a pracovať na dohodu, aj právomoc používať miernejšie donucovacie prostriedky.

Pamätníkom táto úprava pripomínala časy dávno minulé, keď civili s modrou páskou a nápisom PS VB v komunistických časoch pomáhali verejnej bezpečnosti a často bývali prísnejší než policajti samotní. Ešte v roku 1990 sa Pomocná stráž verejnej bezpečnosti zrušila ako komunistický prežitok.

Asistenti však napokon podľa šéfa policajných odborárov Miroslava Litvu z novely vypadli. Nebude ich treba. „Vypadli preto, že sa umožní bývalým policajtom, ktorí spĺňajú podmienky, návrat do služobného pomeru,“ vysvetlil Litva.

Malo by ísť o obsadenie približne 1300 voľných tabuľkových miest v polícii. Minister Kaliňák už pred časom priznal, že je veľký záujem o prácu v polícii.

Vojaci a policajti budú na výsluhové dôchodky robiť dlhšie

„V priebehu roka by sme mali drvivú väčšinu ľudí dostať do systému a rozmiestňovať v tých najkritickejších oblastiach,“ upozornil pred mesiacom.

Záujem o uniformy je značný. Na jedno miesto v zbore sa hlási desať až dvadsať uchádzačov podľa regiónu.

„Pomerne veľký záujem je aj u bývalých kolegov, ktorí by sa chceli vrátiť,“ povedal Kaliňák. Práve z nich by chceli pri obsadzovaní voľných miest čerpať predovšetkým.

Novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov pôvodne mala platiť už od januára. Situáciu však skomplikovalo obrovské množstvo pripomienok aj značný odpor výsluhových dôchodcov.
Súboj sa skončil vypustením pôvodne avizovaného desaťpercentného stabilizačného odvodu.

Najnovšie ministerstvo vnútra predpokladá, že novela nadobudne účinnosť prvého mája. Po novom by mali mať policajti a vojaci nárok na odchodné až po odpracovaní trinástich rokov a výsluhový dôchodok budú poberať po odpracovaní 25 rokov.

ama
 

Diskusia

Kde podľa vás najviac chýbajú policajti?

Najčítanejšie