Policajné superautá majú problém. Policajti z nich vraj nevidia von

BRATISLAVA - Nové inteligentné superautá policajti dostali len koncom septembra minulého roka, no už po niekoľkých mesiacoch vraj majú prvé problémy s ich používaním. Kým na fungovanie techniky sa muži zákona zatiaľ nesťažovali, inak je to so šoférovaním. Aj pre prístroje totiž, podľa jedného z nich, nevidia dobre von z kabíny.

Policajné superautá majú problém. Policajti z nich vraj nevidia von
Superautá policajti dostali vlani na jeseň. Vraj z nich nevidia von. Zdroj:Ministerstvo vnútra

“Pozrite sa, aký je výhľad zo služobného vozidla Seat. Vidíte tak jednu tretinu z celého výhľadu na cestu. Vodič nemôže ani vidieť chodca,” opísal redakcii Aktuálne.sk podmienky v superautách anonymný policajt.

Problémy ale zatiaľ podľa všetkého muži zákona nenahlasovali svojim nadriadeným na Prezídiu Policajného zboru. Ako totiž vysvetlila jeho hovorkyňa Denisa Baloghová, žiadne podobné sťažnosti zatiaľ nezaznamenali.

V ceste by nemala prekážať ani nainštalovaná špičková technika. “Novo doplnené komponenty do služobných cestných vozidiel nezasahujú do výhľadového poľa vodiča viac ako komponenty inštalované už v minulosti,” tvrdí Baloghová.

Podobne sa na fotografiu od policajtov pozerá aj dopravný analytik Jozef Drahovský. Myslí si totiž, že cez nainštalované prístroje by mal šofér bez problémov vidieť dokonca aj kapotu vozidla.

Policajti dostanú inteligentné superautá. Krádež odhalia aj za jazdy

"Fotografiu pravdepodobne robil vysoký človek, pretože to podľa nej vyzerá, ako by mal hlavu nad spätným zrkadlom. Z jedného záberu je ale ťažké posúdiť, či ide o problém dizajnu áut alebo účelový pohľad," hodnotí expert.

Dodal, že pre vierohodnosť snímky spoza volantu by bol oveľa užitočnejší pohľad cez okuliare so zabudovanou videokamerou. 

V minulosti pritom vodičov policajti pokutovali napríklad za umiestnenie navigačných GPS zariadení do zorného poľa vodiča. Vyhláška ale nakoniec prešla novelizáciou a šoférov už musia trápiť len predmety, ktoré im bránia vo výhľade.  

Svoju úlohu mohli tieniacie prístroje v policajných autách zohrať napríkald aj pri dopravnej nehode zo začiatku februára. Zrazili sa pri nej dve zasahujúce vozidlá na kruhovom objazde v Previdzi. Jedným z nich bol pritom spomínaný policajný Seat.

Polícia ale upozornila, že v tomto prípade nešlo o inteligentné vozidlo. Predbežnou príčinou bola podľa Baloghovej nedovolená rýchlosť, keďže sa policajti za použitia majáku ponáhľali na zásah. Polícia tiež doplnila vlastné zábery výhľadu z auta (na konci článku).

Zábery zaslané redakcii Aktuálne.sk policajtom, ktorý chcel ostať v anonymite.Zábery zaslané redakcii Aktuálne.sk policajtom, ktorý chcel ostať v anonymite. Zdroj: Aktuálne.sk

Snímka Prezídia Policajného zboru.Snímka Prezídia Policajného zboru. Zdroj: Prezídium Policajného zboru

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Zastavili vás už policajti v superautách?

Najčítanejšie