Papalášizmus a klientelizmus na Slovensku napreduje

Bratislava - Kým stav demokracie sa po roku opäť zhoršil, klientelizmus a umelé zásahy štátu do ekonomiky pr...

Zdroj: Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

Bratislava - Kým stav demokracie sa po roku opäť zhoršil, klientelizmus a umelé zásahy štátu do ekonomiky prekvitajú ako nikdy predtým. Aj tak by sa dali zhrnúť výsledky Súhrnnej správy o stave spoločnosti z dielne Inštitútu pre verejné otázky.

Podľa prezidenta inštitútu Grigorija Mesežnikova sa počas roku 2008 prehĺbili trendy v politickom systéme zhoršujúce kvalitu demokracie. "To sa dá uviesť napríklad na tom, ako vládna koalícia vykonáva moc. Presadzuje sa tu model tyranie väčšiny," skonštatoval.

Napriek tomu ho však kroky a vystupovanie politických špičiek vládnej koalície ničím neprekvapili. Tvrdí, že ide o vyprofilovaných politikov, ktorí majú za sebou roky skúseností.

"Nedalo sa čakať, že pri takýchto politikoch príde k nejakej zmene. Neprekvapilo ma teda, že Robert Fico je naďalej konfrontačný, vôbec ma neprekvapilo, že Vladimír Mečiar sa snažil hrať úlohu vnútornej opozície v tých situáciách, keď sa potreboval mocensky posilniť. A prekvapujúce nebolo ani správanie sa lídra SNS Jána Slotu a celej strany, keďže má profil s veľmi neústretovými prístupom k etnickým menšinám," zhodnotil minuloročné účinkovanie lídrov vládnych strán pre Aktuálne.sk.

Klientelizmus má zelenú

Šéfka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá, ktorá v Správe vypracovala kapitolu o korupcii a klientelizme, zase upozorňuje na nárast takýchto neželaných javov v slovenskej spoločnosti počas uplynulých dvanástich mesiacov.

Veľkým problémom je podľa nej nečinnosť vlády Roberta Fica. Tá totiž zatiaľ nepredstavila žiadnu predstavu, ako tieto neduhy potierať. Najviac dotknutými oblasťami sú pritom zdravotníctvo a verejné obstarávanie. Navyše narastajú podozrenia, že práve cez verejné obstarávanie pretekajú finančné toky do vreciek straníckych predstaviteľov.

Zdroj: SITA

"Stranícky klientelizmus je tolerovaný, nedejú sa systémové zmeny, ktoré by ho obmedzovali. Treba tiež povedať, že sa rozvíja aj niečo, čomu hovoríme "papalášizmus". Teda požívanie verejnej moci pre vlastný prospech. To sú trendy, ktoré hovoria o istom vulgárnom ponímaní verejného sektora a verejnej služby," povedala Sičáková pre Aktuálne.sk.

Šéfka Transparency international takisto upozorňuje na dvojaký meter, ktorý používa premiér Fico na ministrov. Kým z ministerstva pôdohospodárstva sa museli už porúčať dvaja nominanti ĽS-HZDS, minister financií Ján Počiatek za svoj pobyt v Monaku na lodi finančných žralokov, obišiel len so žltou kartou.

Sičákovej sa však nepozdáva ani rozdávanie európskych dotácií do jednotlivých samospráv. Myslí si, že predseda vlády de facto toleruje isté typy správania vo verejnom sektore v neprospech občana.

"Je to badať pri rozdeľovaní premiérovej rezervy, kde veľká časť išla obciam, kde je na čele predstaviteľ Smeru-SD. Podobne to bolo aj v prípade ministerstva životného prostredia, ktoré vedie nominant SNS," vysvetlila pre Aktuálne.sk.

Nielen hana, ale aj chvála

Autori súhrnnej správy však našli aj niekoľko pozitív vládnutia kabinetu Roberta Fica počas minulého roka.

"Pozitívne hodnotím, že vláda veľmi nezhoršila podnikateľské prostredie. Nebola tak aktívna a v budovaní sociálneho štátu nešla tak ďaleko, aby začala hádzať podnikateľom polená pod nohy," skonštatoval ekonomický analytik INESS a spoluautor publikácie Richard Ďurana pre Aktuálne.sk.

Zdroj: Laco Bariak, Aktuálne.sk

Naopak, jeho výhrady smerujú k čoraz väčšiemu posilňovaniu úlohy štátu v ekonomike. Vláda si jeho sympatie nezískala ani paternalistickými opatreniami, ako bolo napríklad prijatie zákona o regulácií cien energií, ale aj zvýšením minimálnej mzdy "tak dramaticky, ako vláda schválila".

"Negatívne hodnotím aj zásahy do dôchodkového systému. Vláda totiž stále popiera demografický problém, ktorý tu bude," vysvetlil Ďurana pre Aktuálne.sk.

Mládež nahradila valec

Súhrnná správa o stave spoločnosti vyvolala v minulom roku búrlivú polemiku. Nielen svojim obsahom, ktorý sa stal terčom ostrých slov Roberta Fica, ale aj samotnou obálkou publikácie. Fotograf na nej totiž znázornil valec idúci po ceste .To mnohým pripomenulo legendárny prejav predsedu HZDS Vladimíra Mečiara o valci zo Zlatej Idky.

Rovnakú diskusiu očakávajú autori aj po publikovaní tohtoročnej správy. A to opäť aj o jej prebale, na ktorej sú mladí ľudia hľadajúci nové okuliare.

Čestný prezident IVO Martin Bútora pre Aktuálne.sk vysvetlil výber tejto fotky týmito slovami: "Domnievame sa, že sa naša spoločnosť dostala do situácie, keď si musí nasadiť nové okuliare. Táto kniha hovorí o tom, čo všetko sa podarilo a na druhej strane zaznamenáva už aj bod zvratu, nové výzvy a problémy".

 

Diskusia

Najčítanejšie