Pálil vlajku Európskej únie. Teraz bojuje na strane proruských separatistov

BRATISLAVA/KYJEV - Medzi proruskými separatistami podľa ruskej stránky Novayagazeta.ru bojuje Slovák Štefan Potocký. Jeho meno sa spája so slovenskými radikálmi a najmä s pálením vlajky Európskej únie pred budovou parlamentu. Informáciu ako prvý priniesol portál Topky.sk. Podľa informácií Aktuálne.sk nie je Potocký na mieste sám.

Pálil vlajku Európskej únie. Teraz bojuje na strane proruských separatistov
Zdroj:Novayagazeta.ru

Má patriť medzi najskúsenejších príslušníkov "divízie Bully". V rozhovore pre ruský portál hovorí, že prišiel na územie Luhanska a Donecka bojovať s Európskou úniou. Na otázku, či podobný názor majú aj ďalší Slováci Potocký reaguje slovami:

"Počas protestov vyšlo do ulíc 25-tisíc Slovákov. To je na Slovensku veľa," hovorí s tým, že jedna akcia bola zameraná aj proti Únii.

Ani na jednom z najväčších občianskych protestov Gorila však takýto počet účastníkov nebol. Najväčší "antigorilí" protest, ktorý mal celoslovenskú pôsobnosť, mal vtedy podľa odhadov okolo 20-tisíc účastníkov, vyše 10-tisíc ich pochodovalo len v Bratislave.

Známa tvár z protestov

Najväčie zhromaždenia nesúhlasili s korupciou v slovenskej politike a prepojeniami na finančné skupiny a nemali absolútne nič spoločné s Európskou úniou.

Pálenie vlajky, ktorým sa Potocký Rusom pochválil, sa odohralo na "Pochode slušných ľudí", ktorý však už nebol s nepokojmi okolo kauzy Gorila prepojený. Vlajku pálil s Mariánom Mišúnom, bývalým členom krajne pravicovej strany. Potocký sa po jeho boku objavil aj na protestoch Berieme si späť svoju krajinu, ktoré sprevádzali nacionalistické heslá.

Podľa informácii Aktuálne.sk nie je Potocký na východe Ukrajiny sám. Mal sa k nemu pridať aj ďalší Slovák, ktorý sa otvorene hlási k neonacizmu. 

Hovorí o legionárstve aj slovenských brancoch

Potocký sa v rozhovore zároveň zveril, že ako mladý bol v Juhoslávii s modrými prilbami (jednotkami OSN), dokonca sa priznáva k službe v cudzineckej légii. Takisto spomína to, že na Slovensku sú školené partizánske skupiny. "Hovoria si Slovenskí branci," komentoval.

Hovorí aj o tom, že slovenské médiá sú plné protiruskej propagandy a ako si uvedomil, že v Majdane má prsty Európska únia. 

Víťaz Potocký na proteste Berieme si späť krajinu. Zdroj: SITA

Za légiu bez povolenia môže mať problém

Bezpečnostné zložky informácie o prípadných Slovákoch bojujúcich na Ukrajine analyzujú.

"V súvislosti s odchodom niektorých slovenských občanov na Ukrajinu polícia a bezpečnostné zložky všetky informácie analyzujú, vyhodnocujú a prijímamú potrebné opatrenia. Služba v cudzej armáde bez povolenia je trestný čin, za ktorý hrozí trest dva až osem rokov," povedali k Potockého prípadu z ministerstva vnútra.

Peter Susko z rezortu diplomacie pre Aktuálne.sk len uviedol, že ak na Ukrajine bojuje nejaký Slovák "určite tam nie je so súhlasom slovenských orgánov".

shark

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Najčítanejšie