Kaliňákova novela výsluhových dôchodkov čelí vlne pripomienok

BRATISLAVA – Ministra vnútra Roberta Kaliňáka čaká pri zmenách výsluhových dôchodkov ešte ťažký boj. Jeho novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov totiž spustila obrovskú vlnu pripomienok. Niektoré ustanovenia sú podľa nich retroaktívne, iné diskriminačné či nespravodlivé.

Kaliňákova novela výsluhových dôchodkov čelí vlne pripomienok
Výsluhové dôchodky sú citlivá téma, zmeniť ich chcú rôzne vlády už roky. Zdroj:SITA/Martin Havran

„Budeme pozorne čítať všetky pripomienky a tak ako sme boli vždy vnímaví k tomu, aby bol systém čo najstabilnejší a poskytoval záruku po ťažkej službe, budeme zákon pripravovať,“ povedal minister vnútra.

Nevylúčil, že návrh novely zákona čakajú zmeny. „Kým nebude taký, aby za ním všetci stáli, teda nie len policajti, ale aj vojaci a ostatné zložky, budeme na ňom intenzívne pracovať,“ dodal.

Pripomienok z rôznych rezortov sú desiatky. Najviac pochopiteľne z tých, ktorých sa novela bytostne dotýka.

Len ministerstvo obrany ich napríklad podalo štyridsať, Slovenská informačná služba tridsať. Mnohé z nich sú zásadné a odmietajú kľúčové body reformy.

Retroaktívny návrh?

Kameňom úrazu je napríklad plánovaný posun nároku na výsluhové dôchodky. Ten by sa totiž postupne, podľa odslúžených rokov mal dotýkať aj policajtov a vojakov, ktorí sú v službe už dnes.

Rezort spravodlivosti upozorňuje na možnú retroaktivitu tohto ustanovenia. „Navrhujeme zvážiť riešenie v tom zmysle, že predĺženie služby na 25 rokov sa bude týkať jedine nových príslušníkov,“ znie ich pripomienka.

Otáznik visí aj nad 10-percentným stabilizačným odvodom, ktorý majú vyslúžilci posielať späť na svoje osobitné účty.

Radikálny postoj zaujala generálna prokuratúra. Tá vo svojej zásadnej pripomienke navrhuje celé ustanovenie o odvode vypustiť. Navrhované znenie je totiž podľa nej nie len retroaktívne, ale aj protiústavné a zavádza nerovnosť poberateľov dôchodkov.

Kaliňák alebo Kažimír, odvod alebo daň

Ministerstvo financií pripomína, že má v pripomienkovom konaní vlastnú novelu zákona o dani z príjmu, kde plánuje výsluhové dôchodky zdaniť.

Rezort obrany pritom už upozornil, že súbeh oboch opatrení považuje za nesprávny.

Ministri vnútra a financií teda budú musieť v tomto bode dôjsť k dohode.

S odvodom má problém aj ministerstvo obrany. Prekáža mu, že by sa mal týkať výsluhových dôchodcov do 62 rokov. Vojaci pritom zo zákona až na výnimky uložené ministrom musia do výsluhového dôchodku odchádzať vo veku 55 rokov.

Posunúť hranicu na 55 rokov žiadajú aj Zbor väzenskej a justičnej stráže. Upozorňuje tiež, že v súčasnej podobe návrh diskriminuje ženy, ktoré majú v bežnom systéme nárok na dôchodok skôr, ako vo veku 62 rokov. 

NBÚ dokonca pripomína, že hranica 55 rokov bola dohodnutá aj na spoločnom pracovnom stretnutí zúčastnených silových zložiek.

Ministerstvo financií ponúka aj ďalšiu možnosť úspory pre osobitné účty. Navrhuje totiž doplniť ustanovenie, podľa ktorého by nebol možný súbeh práce a vyplácania výsluhových dôchodkov tak, ako to od marca 2011 platí pri predčasnom dôchodku. 

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Treba zmeniť výsluhové dôchodky?

Najčítanejšie