Nízka finančná inteligencia: Slováci si nevedia vybrať výhodný úver

BRATISLAVA - Viac ako polovica Slovákov si nevie zhodnotiť, ktorý úver je pre nich výhodnejší. Takmer tri štvrtiny našincov netuší, či investujú peniaze rozumne a do akého rizika idú. Najhoršie sú na tom starší ľudia, no žalostne málo vedia o financiách aj mladí. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus.

Nízka finančná inteligencia: Slováci si nevedia vybrať výhodný úver
Problémy s finančnou gramotnosťou majú dôchodcovia aj mladí ľudia. Zdroj:TASR

Ktorý úver je výhodný?

Slováci majú hrubé medzery vo financiách. Viac ako polovica z nás nevie zhodnotiť výhodnosť úverov. Kvôli tomu si mnohí vyberajú pridrahú hypotéku či iný úver. Takisto viac ako polovica nepozná základné pravidlo investovania, ktoré hovorí, čím vyšší výnos, tým vyššie riziko.

„Dôležitosť finančnej gramotnosti je v tom, že ľudia, ktorí majú základnú predstavu o tom, čo je úrok, čo je investovanie, sú v porovnaní s ostatnými v určitej výhode. Majú dobrý základ, aby pri vyberaní produktov neurobili zlú voľbu,“ hovorí riaditeľ analytickej spoločnosti The Benchmark Research and Consultancy Michal Navalenko.

Slováci si myslia, že sa vo financiách vyznajú. Mýlia sa

Podľa prieskumu Focus sa vo financiách najmenej vyznajú ľudia nad 65 rokov, ale aj nižšie príjmové skupiny. No pod slovenským priemerom sa ocitajú aj mladí ľudia do 24 rokov. 

Mnohí nešetria

Na finančnú negramotnosť Slovákov sčasti poukazuje aj to, že mnohé slovenské domácnosti vôbec nešetria. „Až  43 percent Slovákov neušetrí z mesačného príjmu ani cent,“ hovorí Jana Mokráňová z Nadácie Partners.

Ilustračné foto

Ďalších 42 percent si z mesačnej výplaty odloží bokom menej ako desať percent. Obyvatelia ostatných európskych krajín sporia viac. V krajinách eurozóny si ľudia ušetria v priemere štrnásť percent svojich príjmov, podčiarkuje Mokráňová. 

„Slovenské domácnosti nie sú pripravené finančne ustáť dočasné turbulencie a ľudia majú tendenciu hľadať riešenie v podobe predražených pôžičiek,“ pripomína správca Nadácie Partners Juraj Juras.

Problém v školstve

Príčina nelichotivých výsledkov väzí sčasti v slovenskom školstve.

Financie sú pre nás španielskou dedinou. Rozumie im len 12 percent Slovákov

„Slabá úroveň finančnej gramotnosti je spôsobená najmä absenciou komplexného ekonomického a finančného vzdelávania na základných a stredných školách,“ poukazuje na príčiny nižšej finančnej inteligencie Slovákov Navalenko.

V sobotu ôsmeho septembra si svet pripomína deň gramotnosti. Keďže Slovensko ani zvyšok starého kontinentu problém s negramotnosťou nemá, Nadácia Partners sa snaží, aby sa v ten istý deň oficiálne slávil deň finančnej gramotnosti, v ktorom máme čo doháňať.

Stanislava Luppová

 

Diskusia

Najčítanejšie