Náhradné bývanie pre stovky ľudí? Bratislava môže mať problém

BRATISLAVA – Najneskôr v decembri 2016 by sa viac ako dve tisícky nájomníkov z reštituovaných domov mali presťahovať do náhradných bytov. Najviac – až 1600 ľudí žije v bytoch s regulovaným nájomným v Bratislave a práve tu sa situácia môže skomplikovať. Šéf občianskeho združenia Právo na bývanie Kristián Straka upozorňuje, že v hlavnom meste zatiaľ nedostal nové bývanie ani jeden nájomca.

Náhradné bývanie pre stovky ľudí? Bratislava môže mať problém
Pokus o zrušenie regulovaného nájomného v roku 2011 viedol až k protestom pred úradom vlády. Zdroj:TASR

Skeptický je aj pokiaľ ide o výstavbu nového bytového domu, kam by sa mala sťahovať časť dotknutých Bratislavčanov.

„Podľa harmonogramu by sa to dalo zvládnuť, ak by sa výstavba začala v lete roka 2013 a to tiež len vtedy, keby neboli žiadne problémy s vybavovaním povolení. Čas uplynul a nič sa neurobilo. Pochybujem teda, že by sa to do konca roka 2016 podarilo,“ reagoval pre Aktuálne.sk.

Opatrný je aj mestský poslanec za SDKÚ-DS Ivo Nesrovnal. „Držím magistrátu palce, ale ak budú situáciu riešiť tak, ako všetko doposiaľ, že sa viac diskutuje ako robí, tak sa môže stať, že nároky nájomníkov uspokojené nebudú.“

Nový bytový dom má mať podľa Straku 150 bytov. S jeho výstavbou sa však ešte ani nezačalo. Hlavné mesto má podľa hovorcu Stanislava Ščepána v tejto chvíli vytipované územie, kde by mohlo začať stavať. „Jednou z vyhliadnutých lokalít je Petržalka v okolí Matadorky,“ doplnil.

Ako zdôraznil, mesto vníma obavy nájomcov reštituovaných bytov. „Priebežne s nimi komunikujeme na verejných stretnutiach a mesto určite urobí všetko preto, aby problém, ktorý nespôsobilo, v zákonom stanovej lehote vyriešilo."

Z centra na perifériu

Ani lokalita sa však ľuďom z reštituovaných bytov nepozdáva. Dnes bývajú v centre starého mesta a platia len zlomok trhového nájomného. „Bývame traja v byte, ktorý má 150 metrov štvorcových v centre mesta. Teraz mi štát vnucuje, že ak sa mi podarí získať náhradu, dostanem maximálne 45 metrov štvorcových niekde na periférii. Ja by som to nazval hyenizmus,“ vysvetľuje Straka.

Problém podľa neho môžu mať najmä starší ľudia. Tých je v reštituovaných bytoch väčšina. „Neviem si predstaviť, ako to bude fungovať. Zídu sa tam vysťahovaní ľudia nešťastní z toho, že ich vytrhli z ich prostredia. Budú mať ďaleko k lekárovi, na poštu do obchodu.“

Hovorca hlavného mesta pripomína, že náhradné nájomné byty chce mesto hľadať v rámci celej Bratislavy tak, aby neboli hromadne sústredené v jednej lokalite. „Vzhľadom na celkový objem bytov, ktoré bude potrebné obstarať, môžeme hovoriť o investícii vo výške približne 30 miliónov eur,“ doplnil Ščepán. Zo strany mesta je podľa neho tiež vôľa presadiť finančnú náhradu namiesto bývania, čo by bolo výhodnejšie pre štát aj pre mesto samotné.

Miliónové dotácie

Štát spolu na náhradné bývanie vyčlenil vyše 72 miliónov eur. Minister dopravy Ján Počiatek pred časom vyhlásil, že vďaka nim každý bude mať svoj kľúč k slušnému bývaniu. Samosprávy by mali zabezpečiť približne 900 bytov. Podľa informácií z rezortu dopravy sa zatiaľ mohlo presťahovať len 28 nájomníkov zo Žiliny, Piešťan a Banskej Bystrice. Z dotácie sa tak minulo doposiaľ len 1,5 milióna eur.

Majitelia bytov s regulovaným nájomným sú s rozsudkom ESĽP spokojní

Ak sa nové bývanie pre dotknutých ľudí samosprávam nepodarí zabezpečiť, celé bremeno kompenzácie ponesú sami. „To znamená, že nájomníci budú naďalej bývať v bytoch za nájomné, ktoré je nižšie ako trhové, prenajímatelia budú dostávať kompenzáciu, ktorú bude v plnom rozsahu znášať obec,“ píše sa v dokumente, ktorý ešte v roku 2011 schválil bratislavský magistrát.

Dvadsať rokov čakania

O svoje nároky sa už roky hlásia aj vlastníci bytov s regulovaným nájomným. Európsky súd pre ľudské práva im dal minulý mesiac za pravdu. Upozornil, že od pádu komunistického režimu, ktorý priniesol regulované nájomné, ubehlo viac ako 20 rokov a štát problém stále nevyriešil. Vlastníkov bytov preto štát musí odškodniť.

Na výške a spôsobe by sa mali dohodnúť vlastníci dohodnúť s vládou. Už minulý týždeň poslali list, kde žiadajú o stretnutie. „Zatiaľ bez odozvy,“ hovorí šéf Združenia vlastníkov nehnuteľností s regulovaným nájomným Karol Spišák. Podľa hovorcu rezortu dopravy na tento účel vznikla pracovná skupina.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Najčítanejšie