Vodiči sa polepšili, pokuty pôjdu dolu, sľúbil online Kaliňák

ONLINE – Pokuty za dopravné priestupky sa budú znižovať. V exkluzívnom online-rozhovore pre Aktuálne.sk to potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák. Dôvodom je podľa neho fakt, že vodiči sa polepšili.. „Prvýkrát sa nám podarilo znížiť úmrtnosť na cestách pod 300 obetí za rok, pričom v roku 2008 bolo obetí 627. Keďže vidíme, že sú vodiči disciplinovanejší, máme pripravený návrh na zníženie pokút v určitých položkách,“ avizuje šéf rezortu.

Hasiči, ktorí zasahovali pri povodniach sa zasa podľa jeho slov môžu tešiť na odmeny. Ako povedal, každý návrh odmien sa snaží prerozdeľovať priamo rozkazom na najnižšie úrovne.

„Ten tak viem zabezpečiť, že sa za skvelú prácu pri povodniach dostanú prostriedky priamo radovým hasičom. Verím, že aj po týchto povodniach to dopadne rovnako,“ sľúbil Kaliňák.

Do budúcna avizoval aj predstavenie Rómskej reformy. Tá podľa neho teraz stála pre rokovania s Európskou úniou, ktoré sa týkali vyčlenenia finančných prostriedkov. „Sme už v úplnom závere týchto rokovaní a môžeme sa opäť vrátiť k predstaveniu a implementácii riešení,“ povedal.

Reformu verejnej správy ESO má zasa zavŕšíť nový zákon o štátnej službe, ktorý má úradníkom do budúcna zaistiť definitívu. „Novým zákonom má byť definitívne prerušený politický cyklus a nová vláda by nemala znamenať pre úradníka žiadne ohrozenie,“ tvrdí minister.

Ak chcete vedieť, čo si myslí o voľbe generálneho prourátora, či aké ďalšie zmeny prinesie ESO, prečítajte si celý online rozhovor. Robert Kaliňák s čitateľmi diskutoval v utorok od 13.00. 

Zodpovedané otázky

Matej:  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či budete pokračovať v obnovovaní vozového parku jednotlivých DHZ tak ste to robili v minulosti.
Ďakujem.

Robert Kaliňák: Tento projekt z roku 2008-2009 sa ukázal ako veľmi úspešný, nakoľko ste mohli vidieť viaceré z týchto vozidiel pri lesných požiaroch alebo povodniach na Dunaji. V tomto volebnom období chceme tento projekt urobiť ešte vo väčšom rozmere a mal by sa dotýkať bezmála 1000 DHZ. Je dôležité, aby sme ako krajina, v spolupráci medzi profesionálnymi a dobrovoľnými hasičmi, dokázali minimalizovať riziká klimatických zmien a prírodných katastrof. Aj touto cestou sa chcem opätovne poďakovať všetkým dobrovoľným hasičom, ktorí tvrdou prácou pomohli odvrátiť hroziace škody pri povodni na Dunaji.

Odpoveď 13.6.2013   14:03

Peter Bodžár:  Vážený pán minister ,myslíte si že práca hasičov je v dnešnom období ,kedy je počasie vrtkavé a nevyspitatelné ,dostatočne ohodnotená a myslíte si že odmeny ktoré udeľujete po povodniach ,požiaroch a katastrofách sú rozdeľované spravodlivo a dostanú sa aj k tomu radovému príslušníkovi ktorí pri zásahu najviac pracoval a riskoval život ?

Robert Kaliňák: Každý návrh odmien sa snažím prerozdeľovať priamo mojím rozkazom na najnižšie úrovne, lebo len tak viem zabezpečiť, že sa za skvelú prácu pri povodniach dostanú prostriedky priamo radovým hasičom. Verím, že aj po týchto povodniach to dopadne rovnako.

Odpoveď 13.6.2013   13:57

Laci:  Takzvané ESO tu bolo v r. 1996 , keď HZDS "strepalo" všetko pod okresné úrady a nefungovalo to. Prečo chce SMER pod kepienkom úspor znefunkčniť a to málo čo funguje?
Prečo nezruší SMER VÚCky na pôvodné 3+1 kraje a cca 34 okresov, tam je predsa najväčšia úspora!

Robert Kaliňák: Okrem počtu okresných úradov sa reforma ESO v ničom nepodobá opatreniami z roku 1996. Jeden rozdiel za všetky: odborné útvary naďalej ostávajú plne samostatné vo svojom rozhodovaní. A nápad s tromi krajmi sa mi veľmi páči a veľmi intenzívne nad ním uvažujem.

Odpoveď 13.6.2013   13:55

emoc: Prečo v rámci ESO nie je zahrnutá aj polícia, kde chodí najviac ludí si vybavovať doklady,prepisy aut,prihlasovať autá,vodičské preukazy ,pasy,občianske preukazy .... A prečo to robí polícia, , ved asi nikde v Europe auta sa neprihlasujú na polícii, vodičáky nevydávajú policajti a podobne.Ved polícia má iné poslanie a nie sedieť v kanceláriách pri evidenciách.

Robert Kaliňák: Naopak, je. Na jednom mieste budete môcť vybavovať doklady, a dokonca pripravujeme zásadné zjednodušenie ohlasovania áut, aby nemuseli občania stávať v dlhých radoch. V krajinách, kde občianske prestala vydávať polícia, došlo k zásadnému zvýšeniu zneužívania osobných informácii a počtu falošných dokladov. Naopak EÚ preferuje aby tieto veci boli v prísnom režime, pretože takýto systém výrazne znižuje únosy detí a obchodovanie s ľuďmi.

Odpoveď 13.6.2013   13:53

IQ5:  Prečo sa Čentéša nezastanete a nepokúsite sa presvedčiť prezidenta, aby ho vymenoval? Nikto nemá dôvod na to, aby mu bola funkcia odopretá.
Práve ste sa vyhli mojej otázke, tak aspoň dúfam, že vaše svedomie dostáva zabrať...

Robert Kaliňák: Skúste si spomenúť na demokratickú paródiu voľby generálneho prokurátora počas minulej vlády. Boli schopní zvoliť svojho kandidáta medzi rozhodnutím ústavného súdu a jeho uverejnením, pričom toto rozhodnutie pozastavovalo účinnosť nimi prijatého zákona. Toto nemá nič spoločné s demokraciou. Naopak prezident, v súlade s rozhodnutím ústavného súdu, nevymenoval kandidáta, na čo má plné právo. Z toho dôvodu Národná rada SR demokratickou väčšinou má podľa toho istého nálezu ústavného súdu predložiť kandidáta nového. A to verím, že sa čoskoro udeje, nakoľko situáciu na generálnej prokuratúre nie je možné ďalej predlžovať.

Odpoveď 13.6.2013   13:50

Michal:  Dobrý deň, pán vicepremiér....v akom poradí zastupujete pána premiéra ? Ďakujem :)

Robert Kaliňák: Podpredsedovia vlády zastupujú premiéra podľa jeho rozhodnutia. V mojom prípade ide predovšetkým o otázky národnej bezpečnosti, ktoré sú poslednú dobu častejšie.

Odpoveď 13.6.2013   13:47

Caezar:  Dobrý deň. Neuvažujete aj o zmene zákona o štátnej službe a o uvoľnení obmedzení štátnych zamestnancov? Podľa zákona štátni zamestnanci nemôžu podnikať a v podstate ani vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorej sa venujú z dôvodu, aby boli oddaní svojmu štátnemu povolaniu. Lenže tie platy štátnych zamestnancov sú mizerné, už nejaké štyri, či päť roky sa ani nevalorizujú tarify platov, pričom len samotná inflácia za toto päťročné obdobie dosiahla minimálne 10%, a teda reálne mzdy poriadne klesli. Ak štát nevie pre štátnych zamestnancov zabezpečiť poriadne finančné ohodnotenie, mal by im umožniť možnosť vykonávať aj iné povolania a podnikať, aby sa mohla ich finančná situácia zlepšiť? Ďakujem

Robert Kaliňák: Nový zákon o štátnej službe bude uzatvárať reformu ESO a bude v budúcnosti garantovať stabilitu na úradníckych miestach, ich vzdelávanie a samozrejme aj lepšie odmeňovanie. Novým zákonom má byť definitívne prerušený politický cyklus a nová vláda by nemala znamenať pre úradníka žiadne ohrozenie. Naopak, mala by čerpať z jeho dlhoročných skúseností.

Odpoveď 13.6.2013   13:45

Caezar:  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa neobávate toho, že kvalita a úroveň rozhodovania a rozhodnutí špecializovaných štátnych orgánov sa touto reformou zníži, keďže prednostovia obvodných úradov, ktorý podpisujú rozhodnutia a ďalšie listiny, nemôžu a nebudú mať páru a znalosti z každej oblasti štátnej správy, ktorá sa k obvodným úradom pričlení - napr. o katastri, pozemkoch, stavebných veciach, školských atď. ?

Robert Kaliňák: Určite nie, pretože rozhodnutia na prvom stupni budú naďalej prijímať riaditelia príslušných odborných útvarov. ESO garantuje úplnú nezávislosť týchto útvarov na ministerstve vnútra.

Odpoveď 13.6.2013   13:43

jančilajči:  Kedy bude mať aj armáda takého schopného ministra ako vnútro?

Robert Kaliňák: Myslím si, že Martin Glváč odvádza skvelú prácu. Musím sa priznať, že tak dobrá koordinácia s ozbrojenými silami pri ich nasadení pri povodniach historicky nebola. A to som zažil niekoľko desiatok povodní. Aj touto cestou sa chcem ministerstvu obrany poďakovať za skvelú spoluprácu a minimalizáciu škôd spôsobených povodňami na Dunaji.

Odpoveď 13.6.2013   13:41

Boxer:  Dobry den, co bude oo reforme ESO? Zamerna je len na statnu spravu. Pozriete sa aj na kompetencie regionalnej a lokalnej samospravy?

Robert Kaliňák: Samotná reforma ESO je len na verejnú správu, ale zároveň svojím dokončením má slúžiť ako návod na lepšie využívanie finančných prostriedkov samospráva. Paralelne s ESO prebieha aj audit kompetencií miestnej samosprávy a jeho výsledky sa môžu premietnuť aj do záverečnej fázy ESA.

Odpoveď 13.6.2013   13:39

Veterán:  Pán minister, zavrhli ste myšlienku asistentov polície ?

Robert Kaliňák: Rozhodne nie, uplatnenie asistentov polície má svoje miesto osobitne v regiónoch so zvýšením počtom priestupkov. Snažíme sa o takú úpravu, aby boli reálnymi presadzovateľmi práva. Problematická sa javí najmä otázka používania donucovacích prostriedkov, prípadne zbrane.

Odpoveď 13.6.2013   13:37

Ján Bátory:  Dobrý deň, p. minister
chcem sa spýtať, dokedy budú pracovať v štátnej a verejnej správe výsluhoví dôchodcovia,keď je taká veľká nezamestnanosť.?
Je veľmi nedobré, keď za tie isté "euráče" na takej istej funkcii pracuje výsluhový dôchodca, ale aj radový zamestnanec.Výsluhový dôchodca len sa ráno zobudí a má zarobené, potom to v robote fláka a zamestnanec vo verejnom záujme je rád,že zarobí aj to málo, prácu si váži.
Som presvedčený, že vylúčením z pracovného pomeru výsluhových dôchodcov a taktiež starobných dôchodcov by sa značne znížila nezamestnanosť.Buď nech robia, alebo odpočívajú doma a nech štát neokrádajú a nepoberajú 2 štátne dávky. Nech sa zamestnajú v súkromných firmách, nech zveľaďujú aj súkromný sektorI.Som toho názoru, že to okrádanie štátu.Predčasním dôchodcovia samuseli rozhodnúť medzi prácou a poberaním dávky a na týchto to prečo neplatí?
Držím Vám palce a veľa úspechov do ďaľšej veľmi náročnej práce a nech sa vám "ESO" podarí doviesť do úspešného konca.

Robert Kaliňák: Výsluhoví dôchodcovia pracujú predovšetkým v dvoch typoch zamestnania. Na jednej strane častokrát pracujú pre SBS-ky za mzdu, za ktorú nevedia SBS-ky zohnať adekvátne vzdelaných a skúsených ľudí. Na druhej strane napríklad právnik na priestupkovom odbore má 600 eur hrubého. Za tieto peniaze absolventa právnickej fakulty, na toto miesto nevieme dostať. Z toho vyplýva, že väčšinou pracujú na pozíciach, na ktorých nie je ohodnotenie také vysoké, aby sme do zamestnania mohli prijať s adekvátnym vzdelaním a skúsenosťami. Samozrejme existujú výnimky, ktoré sa ale postupne snažíme obmedzovať.

Odpoveď 13.6.2013   13:33

Tibor:  Dobrý deň. Dňa 18.03.20013 kariéra má závisieť od práce a nie od toho, koho policajt pozná. Kedy to chcete presadiť?

Robert Kaliňák: Odstránenie všetkých pochybností môže priniesť len zmena kariérneho postupu, ktorú spolu s odborovým zväzom polície pripravujeme. Už prvé úpravy, ktoré sme prijali ešte v roku 2008, priniesli svoje úspechy, ale dnes sa javia už ako prekonané a pracujeme na nových opatreniach.

Odpoveď 13.6.2013   13:29

Domiter:  Pán minister ja mám na Vás dve otázky:
1.Chystáte v polícii tzv. optimalizáciu (znižovanie stavov) funkčných miest policajtov?
2.Myslíte si, že je správne, keď sa v jednom zo silových rezortov v ZVJS pri preplnenosti väzníc každoročne krátia financie a aj znižujú stavy príslušníkov vo výkone služby?

Robert Kaliňák: Znižovanie funkčných miest neplánujeme, skôr naopak. Snažíme sa všetky voľné tabuľky naplniť, čo možno najskúsenejšími policajtami. Nedostatok finančných prostriedkov trápi každý rezort, pretože máme krízu. Za žiadnych okolností nechceme dopustiť, aby obmedzovanie financií znamenalo ohrozenie bezpečnosti štátu. Výsledky za prvých päť mesiacov potvrdzujú naše slová. Otázku ohľadom ZVJS patrí ministerstvu spravodlivosti.

Odpoveď 13.6.2013   13:27

MIloš:  pan Kalinak,kedy uz konecne pristupi namiesto prazdnych k slov k cinom a spolu s p. Pollakom budeme vidiet aj vysledky. Lebo co sa tyka romov neurobili ste nic a navyse ste ani nepredstavili vsetkych 90 ci kolko stran mala mat vasa super velkolepa reforma.. a skutek nejak utek!! novela zakona o hmotnej nudzi bola tento rok a tam nic co sa tyka neprispoosobivych ciganov nie je.... tak kedy sa dockame??

Robert Kaliňák: Chápem vašu nedočkavosť, pretože tento problém je naozaj veľmi naliehavý. Zatiaľ sa nám podarilo zásadným spôsobom obmedziť trestné činy, ktoré občanov tlačia na takzvanej dennej báze, to znamená krádeže vlámaním, lúpeže, krádeže motorových vozidiel. Oproti stavu spred štyroch rokov, sme v priemere poklesli o 30 percent. Predstavovanie rómskej reformy prerušili rokovania s EÚ o výške zdrojov, ktoré nám EÚ zaplatí na riešenie tohto problému. Sme už v úplnom závere týchto rokovaní a môžeme sa opäť vrátiť k predstaveniu a implementácii riešení.

Odpoveď 13.6.2013   13:24

stanislav: Dobrý deň pán minister
kedy konečne sa bude polícia okrem sústavnej buzerácie vodičov zaoberať aj inými otázkami, ktoré rozčuľujú ľudí a na ktoré musia roky čakať. Napr. poriadok z neprispôsobilými občanmi, ožranmi, ktorí terorizujú rodiny, zlodejov, ktorí likvidujú rôzne zariadenia a odovzdávajú ho do zberu, kradnutie poľnohospodárskych produktov drobno pestovateľom a chovateľov, kradnutie dreva v lesoch a pod, a pod. o čom by sa dali písať romány To polícia úplne ignoruje, nerieši a musia to v mnohých prípadoch riešiť televízia, noviny, rádia a pod. Polícia sa vychvaľuje jedine tým koľko peňazí za obrovské pokuty skasírovala za úplné blbosti od vodičov. Dokedy to bude trvať? O odkedy polícia bude taká ako to má napísané na autách?

Robert Kaliňák: Ďakujem za veľmi dobrú otázku. Chcem spomenúť dva fakty. Po prvé podarilo sa nám prvýkrát znížiť úmrtnosť na cestách pod 300 obetí za rok, pričom v roku 2008 bolo obetí 627, čo si myslím, že je zásadný úspech polície. Na druhej strane minulý rok sa nám podarilo uložiť aj menej blokových pokút, aj z toho dôvodu, keďže vidíme, že sú vodiči disciplinovanejší, máme pripravený návrh na zníženie pokút v určitých položkách. V ďalšej časti otázky presne vystihujete problémy, ktoré sa snažíme riešiť v novej rómskej reforme, ktorá by mala dať konkrétne odpovede.

Odpoveď 13.6.2013   13:20

Ivan:  Pán Kaliňák, stavíme sa spolu o bedňu whisky, či bude Robert Fico bude kandidovať na prezidenta SR? Ja hovorím, že áno, vy nie. Platí?

Robert Kaliňák: Túto otázku naozaj neriešime. Už len preto, že tá otázka bola veľmi milá, máte u mňa fľašu whisky.

Odpoveď 13.6.2013   13:15

Jano:  Ako sa reforma ESO dotkne Hasičsjého zboru?
Dakujem za odpoveď

Robert Kaliňák: Reforma ESO sa hasičov dotkne tak, že ušetrené peniaze z logistického zabezpečenia môžu ísť do novšej výstroje.

Odpoveď 13.6.2013   13:13

Eva Muchová: Dobrý deň p. minister. Dovolím si Vás opýtať, či by nebolo možné oslobodiť dôchodcov, keď sú okradnutí, čo je častý jav a musia si vybaviť nové doklady, cestový pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz od poplatkov? Ďakujem za odpoveď a želám Vám všetko dobré. Eva Muchová zo Spiša.

Robert Kaliňák: Dobrý deň všetkým, ďakujem za možnosť, že sa môžeme takto počítačovo porozprávať.

Budem úplne úprimný. Je to samozrejme dobrý nápad. V prípade ak uzavrie vyšetrovanie polícia k týmto dokladom, je to vec, ktorá je určite hodná úpravy. V minulosti pre krádež existovali výnimky, ale mnohí ľudia aj stratu ohlasovali ako krádež, a tak sa tie poplatky vyrovnali. Oslobodiť dôchodcov od poplatkov preto považujem za dobrý nápad.

Odpoveď 13.6.2013   13:11
Red Dom , Aktuálne.sk
 

Diskusia

Akým by bol Robert Kaliňák premiérom?

Najčítanejšie