Kaliňák vraj zalepil policajtom oči odmenami. Nespokojnosť ale ustúpila

BRATISLAVA – Nespokojnosť v radoch policajtov spred niekoľkých týždňov čiastočne poľavila. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) ju zahnal aj vďaka rozmrazenej valorizácii aj viacerými nákupmi nových áut, kancelárskeho vybavenia a základných materiálov. Niektorí policajti však hovoria, že rezortný šéf "odmenami iba ľuďom zalepil oči".

Kaliňák vraj zalepil policajtom oči odmenami. Nespokojnosť ale ustúpila
Policajti sú spokojnejší. Zdroj:Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

Na začiatku októbra Aktuálne.sk upozornili viacerí príslušníci policajného zboru, že medzi mužmi zákona rastie napätie. Okrem zmrazenej valorizácie platov im už totiž chýbala základná výstroj, ako napríklad oblečenie či náboje do zbraní. Napätie ale zhoršoval aj zlý stav vozového parku.

Minister vnútra Robert Kaliňák v reakcii na nespokojnosť zboru sľúbil, že už počas jesene by sa mali sklady s materiálom postupne zaplniť. Rovnako chcel po troch rokoch po prvýkrát pohnúť aj platmi. Ako jeho snahy s odstupom času hodnotia policajti?

Pozrite sa čo sľúbil minister policajtom

„Vo výstrojných skladoch stále nič nie je a ak je, príde napríklad päť párov topánok a tie sú hneď zarezervované po známosti. Kaliňák stratil dôveru v polícii, preto petícia pokračuje a mala by byť v dohľadnej dobe odovzdaná,“ reagoval na naše otázky jeden z mužov zákona a upozornil na pripravovanú podpisovú akciu.

Anonym tiež označil za nelogické, že policajti v apríli prišli v priemere o 20 eur v čistom, a teraz im to štát chce kompenzovať cez zvýšenie platov všetkých štátnych zamestnancov o 16 eur. Pretrvávajú tiež obavy, že dôjde k zmenám v 100-eurových príplatkoch za zmennosť.

Podobne reagoval aj ďalší príslušník. Tvrdí, že zo sľubovaného sa nesplnilo „vôbec nič“. Zmeny v platoch o 16 eur v hrubom označil za smiešne a rovnako pripomenul krátenie platov zo začiatku roka.

Zalepené oči?

Nie všetci ale sú rovnako nespokojní. Ďalší z mužov zákona Aktuálne.sk totiž prezradil, že nespokojnosť sa čiastočne zmiernila. „Zalepili nám oči mimoriadnymi odmenami, čiže mám pocit, že u väčšiny policajtov nespokojnosť poklesla,“ myslí si.

Posťažoval sa tiež na problematický stav vozového parku, kde podľa neho chýbajú peniaze na údržbu áut, ale nedostatok sa má týkať aj oleja či napríklad nemrznúcich zmesí do ostrekovačov. „Bežne sa deje, že na oddeleniach sú dve vozidlá neschopné služby, nakoľko technicky nevyhovujú,“ dodáva.

Autá, kopírky aj oblečenie

Minister Robert Kaliňák sa ale bráni. Tvrdí, že zlepšenie policajti musia začať cítiť. „Už sa nám podarilo vyriešiť otázku valorizácie, aj do skladov už prichádzajú časti výstroje,“ reagoval pre Aktuálne.sk.

Upozornil ale, že zásoby sa začali dopĺňať len od jesene a nedostatky ešte môžu miestami pretrvávať. „Policajtov je 25-tisíc. Len pri uniformách zaberie jediná várka 30 kamiónov,“ vysvetlil čo celú procedúru predlžuje.

Obmieňať sa má aj zastaraný vozový park. K ôsmim tisíckam vozidiel v službách ministerstva vnútra má pribudnúť 1600 nových. Malo by pritom ísť o produkciu slovenských automobiliek – konkrétne o modely Hyundai i30, Kia Cee'd či Volkswagen Golf

„Do konca roka by mali dostať aj počítače, tlačiarne a kopírky. Teda veci, ktoré potrebujú každý deň,“ doplnil minister. Rezort vnútra okrem toho na vestníku v posledných týždňoch zverejnil aj viacero tendrov napríklad na náboje či súčasti uniformy. Kaliňák tiež chce pre ochrancov zákona vysúťažiť kvalitnejšie a drahšie uniformy.

Odborári vidia zlepšenie

Policajné sklady sa vraj postupne zapĺňajú, tvrdí minister aj odbory. Policajti ale tvrdia, že zmenu zatiaľ necítiť.Postupné dopĺňanie skladov potvrdil aj šéf Odborového zväzu polície Miroslav Litva. „Čo sa týka výstrojných súčiastok, určité zlepšenie nastalo. Ešte to ale nie je stav úplnej spokojnosti,“ povedal pre Aktuálne.sk.

Odhadol, že sklady by mohli byť skutočne doplnené v priebehu najbližšieho polroka, keďže rezort na tieto účely musí vyčleniť peniaze a musí zabezpečiť verejné obstarávania. 

„Sortiment je široký. Polokošele už prišli, k dispozícii sú aj nejaké pracovné rovnošaty a obuv,“ opísal aj niektoré konkrétne tovary, ktoré už policajtom dodali. Obstaranie nových nepriestrelných viest nie je podľa Litvu jednoduchá záležitosť, no aj tu už podľa neho prebieha tender.

„Nejde len o sľuby, sú vidieť aj skutky. Ak sme nechali plošne dobehnúť životnosť výbavy na hranicu, úplná náprava nenastane za pol roka,“ uzavrel tému šéf odborárov.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Sú podľa vás policajti dostatočne ohodnotení za svoju prácu?

Najčítanejšie