Kaliňák ušetril, výsluhovým dôchodcom sľubuje prijateľnejšie riešenie

BRATISLAVA - Nová podoba zákona o výsluhových dôchodkoch by sa mohla policajtom a vojakom pozdávať viac, než pôvodný variant. Naznačujú to slová ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Určite je to od toho pôvodného riešenia pre mnohých prijateľnejšie, nakoniec aj pre nás. Zároveň však v tejto podobe zabezpečuje dostatok prostriedkov a to je pre mňa podstatné,“ povedal po rokovaní vlády.

Kaliňák ušetril, výsluhovým dôchodcom sľubuje prijateľnejšie riešenie
Nové riešenie chce Kaliňák v piatok predstaviť Kažimírovi. Sľubuje, že bude prijateľnejšie. Zdroj:SITA/Jozef Jakubčo

Pôvodná verzia novely sa stretla s množstvom pripomienok a vlnou nevôle u výsluhových dôchodcov. 

Na druhej strane sa však objavila hrozba ministra financií Petra Kažimíra, že ak silové rezorty neurobia všetko pre stabilizáciu svojich osobitných účtov, v parlamente cez pozmeňujúci návrh k zákonu o dani zavedie devätnásťpercentné zdanenie výsluhových dôchodkov.

To by malo podľa prepočtov ministerstva financií do rozpočtu priniesť vyše 32 miliónov eur ročne.

Nová podoba zákona je už na svete. Vo štvrtok ju chce Kaliňák predstaviť ostatným šéfom silových rezortov. Kažimírovi ju ukáže v piatok. 

Minister vnútra tvrdí, že sa muprijatím rôznych opatrení v rámci infraštruktúry rezortu podarilo ušetriť pomerne slušné množstvo peňazí.

"Aj prístupom k našim zamestnancom sme zabezpečili, že tento rok bol za posledných dvanásť vôbec najnižší, pokiaľ ide o odchodovosť policajtov. To znamená, že systémom, ktorý sme viedli, dokážeme celkom dobre šetriť,“ upozornil.

Ušetrili 18 miliónov

Ministerstvo v tejto oblasti podľa neho ušetrilo 18 miliónov oproti plánu v rámci deficitu za tento rok.

„Urobili sme množstvo krokov, ktoré aj bez zmeny zákona pomohli šetriť peniaze, a preto sme mohli robiť ešte drobné úpravy,“ vysvetlil.

Šéfovi rezortu financií chce predstaviť výpočet fungovania výsluhových dôchodkov až do roku 2070. „Tam už sa vlastne tá krivka dostala naozaj do mimoriadne dobrej udržateľnosti,“ tvrdí.

Najcitlivejšou otázkou stále zostáva avizovaný 10-percentný stabilizačný odvod z dôchodkov späť na osobitný účet. "Zatiaľ nemôžem povedať, že by sme vypustili to, na čo sa pýtate," reagoval na otázku v tejto súvislosti Kaliňák.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Dostanete tento rok vianočné odmeny?

Najčítanejšie