Kaliňák chce prijímať nových policajtov. Záujem je veľký, otáznikom je kvalita

BRATISLAVA - Som v teréne, prídem neskôr. Aj takéto lístočky si podľa šéfa policajných odborárov Miroslava Litvu mohli prečítať občania na niektorých policajných oddeleniach. Pre nedostatok ľudí museli do ulíc aj šéfovia policajných okrskov.

Kaliňák chce prijímať nových policajtov. Záujem je veľký, otáznikom je kvalita
Nie každý môže byť policajtom, problémom je kondička, aj pravopis Zdroj:TASR

Od mája sa zmenia pravidlá výsluhových dôchodkov pre policajtov a vojakov. Podľa nich budú musieť ozbrojené zložky na svoje výhody pracovať dlhšie. Minister vnútra Robert Kaliňák však spolu s týmto opatrením avizoval aj prijatie vyše tisícky nových policajtov. Neobsadených miest, na ktoré jednoducho neboli peniaze, totiž vlani bolo 1300.

„Tieto miesta máme záujem obsadiť. Neviem, či sa ich podarí naplniť hneď po štartovom výstrele, ale v priebehu siedmich mesiacov sa k tomuto číslu vieme výrazne priblížiť,“ sľubuje Kaliňák.

Záujem vysoko presahuje možnosti

Dohoda s ministrom financií je podľa neho taká, že aký počet záujemcov príde, na toľko dostane rezort vnútra peniaze. Časť novoprijatých policajtov, možno až polovicu, by mali pokryť odídenci z minulých rokov, ktorí sa chcú do policajných radov vrátiť.

„Akonáhle budú mať záujem a my ten záujem evidujeme, budeme ich preferovať, pretože sú vyškolení a majú skúsenosti,“ vysvetľuje minister.

Vyberať podľa odborára Litvu budú mať z čoho. Záujem totiž ďaleko presahuje možnosti rezortu. Podľa štatistík za minulý rok sa do polície v každom kraji s výnimkou Bratislavy hlásilo až 1500 uchádzačov.

Nádejní policajti však musia prejsť pomerne náročnými skúškami. „Vďaka veľkému záujmu máme možnosť robiť výber, nie nábor. Veľký odpad máme však už pri testoch,“ hovorí Kaliňák.

Problém s kondičkou i pravopisom

Litva dopĺňa, že problém vidno už pri fyzickej pripravenosti. „Doba počítačov priniesla aj svoje negatíva. Povolanie policajta už dávno nie je len o tom, nosiť uniformu, ale o tom, kto je na ulici silnejší,“ upozorňuje.

Okrem kondičných testov kandidátov na policajtov čakajú psychotesty, dokázať musia aj dobrú znalosť slovenčiny. „Aj z ovládania materinského jazyka sa stáva národný problém. S pravopisom bojujú dokonca aj vysokoškoláci,“ posťažoval si šéf policajných odborov.

Dobrá správa pre výsluhových dôchodcov? Kaliňák našiel peniaze na nových policajtov

Rezervy majú uchádzači podľa Litvu aj pokiaľ ide o znášanie psychickej záťaže. Práve pri tomto povolaní je pritom nevyhnutná odolnosť voči stresu, aj schopnosť rýchlo sa rozhodovať.

Policajti do ulíc

Nových policajtov chce minister poslať tam, kde chýbajú, teda do ulíc a do oblastí, ktoré sú podľa jeho slov postihnuté zvýšenou kriminalitou, či nevyhovujúcim občianskym spolunažívaním.

Vytypovanými oblasťami sú Košický, Prešovský a Banskobystrický kraj, ale aj menšie lokality, ako sú Malacky, alebo Sereď.

Zaujímavosťou je, že na Slovensku vôbec nemáme málo policajtov, ak sa porovnávame s inými krajinami. Práve naopak - v  Európskej únii patríme ku krajinám s najväčším počtom policajtov v prepočte na obyvateľa. Denník Sme pred časom upozornil na štúdiu českého ministerstva vnútra, ktorá porovnávala policajné zbory v 27 krajinách únie.

Ukázala, že viac policajtov na počet obyvateľov má od nás len päť krajín - Cyprus, Španielsko, Portugalsko, Malta a práve Česko.

Annamária Dömeová

 

Diskusia

V ktorých oblastiach Slovenska podľa vás treba viac policajtov?

Najčítanejšie