Dobrá správa pre výsluhových dôchodcov? Desaťpercentný odvod pravdepodobne nebude

BRATISLAVA – Výsluhoví dôchodcovia si môžu vydýchnuť. Najradikálnejšie opatrenie z nového zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov pravdepodobne vypadne. Osobitné účty silových zložiek, ktoré sú najmä pokiaľ ide o vojakov v hlbokom mínuse, mal podľa pôvodného plánu pomôcť stabilizovať desaťpercentný odvod z výsluhových dôchodkov.

Dobrá správa pre výsluhových dôchodcov? Desaťpercentný odvod pravdepodobne nebude
Vojaci a policajti vo výslužbe si môžu vydýchnuť, odvod z dôchodku pravdepodobne platiť nebudú. Zdroj:TASR/Milan Kapusta

Podľa najnovších informácií ho však s najväčšou pravdepodobnosťou z nového návrhu vypustia. Aktuálne.sk to potvrdilo viacero zdrojov z prostredia silových rezortov. Tie v poslednom období prijali viaceré úsporné opatrenia. Minister vnútra Robert Kaliňák sa len nedávno pochválil, že sa mu podarilo ušetriť 18 miliónov eur. Avizoval tiež prijateľnejšie riešenie pre všetkých. O detailoch však hovoriť nechcel.

Práve spomínané úspory majú umožniť, aby desaťpercentný odvod nebol nutný. Posledné slovo však bude mať ešte vždy rezort financií. Tam totiž od piatka prepočítavajú novú variantu novely zákona. Ak čísla budú sedieť, odvod nebude.

Až keď sa šéfovia silových rezortov s ministrom financií Petrom Kažimírom dohodnú, padne aj jeho hrozba 19-percentného zdanenia výsluhových dôchodkov. Jeho podmienkou bola totiž stabilizácia osobitných účtov.

Najväčší problém majú v rezorte obrany. Z odvodov vojakov každoročne získajú približne 60 miliónov. Vyplácajú však o sto miliónov viac. Deficit osobitného účtu policajtov sa mal pohybovať okolo 15 miliónov eur.

Výsluhoví dôchodcovia prijali pôvodnú podobu novely s veľkou nevôľou. Nejde pritom o zanedbateľnú skupinu ľudí.

Len policajti majú momentálne približne 15,5-tisíca poberateľov výsluhového dôchodku. Jeho výška je rôzna.

Začína na úrovni okolo 100 eur, strop je okolo 2200 eur, ale taký je len jeden. Priemerný výsluhový dôchodok je v polícii 619 eur. Vojenských výsluhových dôchodcov je približne 14,5-tisíca a priemerný dôchodok je na úrovni 800 eur.

Najnižšie priznané výsluhové dôchodky začínajú pri sume 200 eur. Najvyššie presahujú sumu 2 300 eur, takých je však len sedem.

Počas prác na novele sa objavilo aj viacero špekulácií. Už pred týždňom popreli policajní odborári fámy, že odvod sa má zvýšiť z desiatich na dvadsať percent. Teraz sa zasa šíri informácia, že vypustenie odvodu vymenil Kažimír za zákaz súbehu poberania výsluhového dôchodku a práce. Podľa zistení Aktuálne.sk sa však nič podobné nechystá. 

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Podarí sa stabilizovať osobitné účty aj bez odvodu?

Najčítanejšie