Nové hodnotenie policajtov: Kaliňák sľubuje odmeny v júlovej výplate

BRATISLAVA – Už v júli by mohli policajti po prvý raz na vlastnej koži pocítiť výsledky nového hodnotenia z dielne policajného šéfa Tibora Gašpara. To sa testuje už od minulého roka. Tento raz sa však má po prvý raz premietnuť aj na výplatnej páske hodnotených policajtov. „Nikomu sa nebude znižovať plat, lebo je to stále testovacia prevádzka, ale môže to byť základ pre prípadné udeľovanie odmien,“ povedal pre Aktuálne.sk Gašpar.

Nové hodnotenie policajtov: Kaliňák sľubuje odmeny v júlovej výplate
Policajný prezident Tibor Gašpar zrušil skupinové ciele svojho predchodcu. Zdroj:TASR/Martin Baumann

Peniaze navyše by mali policajti dostať v júlovej výplate. „Ak to bude dovoľovať rozpočet ministerstva a dostanem balík na odmeny,“ pripomína policajný prezident.

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa peniaze na prilepšenie pre policajtov nájdu. „Hodnotenie je na to, aby bolo motivujúce. Je mojou povinnosťou nájsť prostriedky na odmeny,“ avizoval pre Aktuálne.sk.

Hodnotiaci systém podľa Gašparových slov už nadobúda reálne kontúry. „Cieľom je, aby sme ho uviedli do praxe a čím skôr malo svoju kvalitu a využiteľnosť a bolo súčasťou policajného života." Tento rok by mohol byť zlomový.

„Na základe jeho výsledkov by sme mohli zahájiť ostrú prevádzku pre rok 2015. Uzavretý proces to nebude nikdy, hodnotenie je živá vec, ktorá sa bude vyvíjať,“ avizuje Gašpar.

Povinnosťou policajných funkcionárov je po novom hodnotiť kvalitu, kvantitu a rýchlosť práce policajta. Pomôckou má byť aj katalóg merateľných kritérií pre jednotlivcov a policajné útvary.

Policajný prezident Gašpar chce policajtov hodnotiť po novom už toto leto

„Pri vyšetrovateľoch to môže byť napríklad, koľko spisov spracoval, akým spôsobom ukončenia, koľko vecí mu vrátil prokurátor, alebo koľko zrušil uznesení. U poriadkárov zasa počet vybavených priestupkových vecí, alebo páchateľov zadržaných na mieste,“ vysvetľuje policajný šéf.

Počet dopravných nehôd, objasnenosť, alebo nápad trestnej činnosti je zasa kritérium, ktoré spadá do hodnotenia okresu, alebo policajného oddelenia.

Po novom však už hodnotenie pravdepodobne nebude polročné, ale až ročné. Pri niektorých policajtoch sú výsledky totiž pre dovolenky, či dlhšie pn-ky nemerateľné.

Gašpar rozhoduje, či so Spišiakom odíde aj jeho hodnotenie

Podľa podpredsedu policajných odborov Mariána Magdoška sú názory na hodnotenie rôzne.

„Za odbory môžem povedať, že sa systém vyvíja pozitívne. Nie je tu tlak zhora, kritériá si pripravujú útvary sami podľa prostredia, v ktorom pracujú,“ reagoval.

Kvituje najmä povinnosť hodnotených policajtov vyjadriť sa k vizitke, ktorú im vystaví nadriadený.

„Každý sa môže odvolať, brániť, a to odvolanie je prerokované už aj za účasti odborov, takže je tam dostatočná miera objektivity,“ zdôraznil.

V novom hodnotení už nie sú často kritizované skupinové ciele. Za Jaroslava Spišiaka si totiž policajti plánovali, koľko by v danom štvrťroku malo byť dopravných nehôd, odhalených extrémistických trestných činov či objasnených vrážd. Gašpar sa napokon rozhodol ísť vlastnou cestou. 

Annamária Dömeová

 

Diskusia

Ako sa vám pozdáva nové hodnotenie policajtov?

Najčítanejšie