Ďalšia búrka na obzore? Nespokojnosť vrie aj medzi policajtmi, chcú vyššie platy

BRATISLAVA – Čo majú spoločné zdravotné sestry, učitelia a dozorcovia? Tí všetci majú dosť nízkych platov a nevyhovujúcich podmienok v práci. A trpezlivosť pomaly dochádza aj ďalším, ktorí majú v prípade nepokojov zasiahnuť a udržať poriadok. Presnejšie povedané - policajtom.

Ďalšia búrka na obzore? Nespokojnosť vrie aj medzi policajtmi, chcú vyššie platy
Búrka na obzore? Policajtom vraj dochádza trpezlivosť. A nie sú jediní. Ilustračné foto Zdroj:Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

Príslušníci zboru sú pritom nespokojní hneď z viacerých dôvodov. Anonymné maily, ktoré prišli do redakcie Aktuálne.sk totiž neupozorňujú len na nízke mzdy v zbore či zmrazené valorizácie, ale aj na katastrofálny stav v zásobovaní potrebným materiálom.

Na napätú situáciu nás upozornil anonym na základe článku o problémoch v Zbore väzenskej a justičnej stráže. „Pracujem ako policajt a v polícii to už takisto vrie, len sa to ututláva,“ myslí si. „A verte mi, ak by sme mohli štrajkovať, už by sa tak udialo,“ dodal.

Ďalší nespokojní zamestnanci štátu? Trpezlivosť už dochádza aj dozorcom

Policajtom totiž majú okrem lepších miezd chýbať aj také základné veci, ako sú oblečenie, nepriestrelné vesty či náboje do služobných zbraní. Tie si policajti podľa ďalšieho zdroja z radov polície, ktorý si prial ostať v anonymite, často musia nakupovať za vlastné peniaze v poľovníckych potrebách.

Fakt, že sklady sú prázdne potvrdil aj šéf Odborového zväzu polície (OZP) Miroslav Litva. „Čo sa týka nedostatkov a výstroje, je to zatiaľ realita, aj keď sa postupne odstraňuje. Jej dôvodom je neuskutočnené verejné obstarávanie ešte z predchádzajúcich období,“ vysvetlil príčiny. Na doplnení chýbajúcich zásob sa však podľa neho už pracuje.

Trpelziví a tichí

Najväčším problémom sú ale pre policajtov ich mzdy. „Prednedávnom nám znížili plat o dve percentá, čo vychádza pre radového policajta na 20 eur. A to príslušník, čo je v priamom kontakte – výkone – zarába po ôsmich rokoch 640 eur v čistom,“ spresnil čísla druhý anonym.

Nespokojnosť s platmi chápe šéf odborárov Litva. Upozornil pritom, že ide o dôsledok krízy a krátenia rozpočtu, ktorému sa nevyhol ani rezort vnútra a teda ani Policajný zbor.

Platové náležitosti sa naopak za posledné dva-tri roky nemenili podľa Silvie Keratovej z ministerstva vnútra. "A ani v najbližšom období sa neplánujú meniť,“ dodala. Tohtoročné úsporné opatrenia vlády by sa mali dotknúť len civilných zamestnancov.

Šéf odborov však pripomenul, že aj keď sa policajtom mzda zmeniť nemusela, majú už niekoľko rokov zmrazenú valorizáciu a navyše im po zmene zákona od 1. mája vzrástli odvody o dve percentá. Litva tiež varoval pred nesprávnou interpretáciou mlčiacich mužov zákona.

„To, že sme trpezliví a tichí, neznamená, že sme spokojní. Treba mať na pamäti, že chýbajú prostriedky,“ povedal pre Aktuálne.sk.

Obavy z ďalšieho krátenia

V zbore tiež rastú obavy, že by sa situácia od budúceho roka mohla ešte zhoršiť. Najčastejšie skloňované sú pritom príplatky za zmeny, ktorých výška by sa podľa informácii policajtov mala obmedzovať.

O ničom podobnom ale nevedela ani Keratová z ministerstva, ani šéf odborov. „Šetrí sa, kde sa dá, na tieto príplatky sa ale nešlo. Za odpracovanú dobu zo zákona patrí ľuďom pláca. To sa snažíme udržať,“ nepripúšťa Litva ďalšie skresávanie.

Valorizáciu má rozmraziť petícia

Za čo naopak odborári chcú viac bojovať sú valorizácie, ktoré vláda stopla už v roku 2010. „Štvrtý rok sme bez valorizácie a životné náklady ľuďom rastú, takže reálna mzda sa silne prepadá,“ vysvetlil. 

Policajtom často chýba aj základný materiál ako sú nepriestrelné vesty či náboje. Ilustračné foto

Túto podmienku si dávajú aj samotní radoví policajti, ktorí za obnovenie valorizácie, ale aj zvýšenie svojich miezd na úroveň EÚ či priznanie viacerých príspevkov spisujú petíciu. Okrem finančnej kompenzácie však žiadajú aj prešetrenie ústavnosti novelizovaného zákona o sociálnom zabezpečení príslušníkov.

„Žiadame Národnú radu (NRSR) o prerokovanie a zmenu zákona pre už slúžiacich príslušníkov, nakoľko zmeny zákona pre slúžiacich príslušníkov aj výsluhových dôchodcov sú v zjavnom rozpore s ústavou a princípmi, na ktorých musí byť vybudovaný demokratický právny štát,“ píšu príslušníci.

Kažimír: Je nádej zvýšiť platy učiteľov na 1,2-násobok priemeru do roku 2016

Podobne žiadajú zmeniť aj zákon o štátnej službe príslušníkov PZ a SIS, keďže ním stanovený "funkčný plat podľa tried nespĺňa požiadavky súčasnosti a zvyšujúce sa pracovné nároky na príslušníkov policajného zboru“.

„Je najvyšší čas, aby prišla valorizácia, ktorá zohľadní minimálne infláciu. Ľudia by chceli za celé obdobie, kedy nebola, ale mne je jasné, že vláda je pri stavbe rozpočtu medzi mlynskými kameňmi,“ myslí si Litva s tým, že väčšine policajtov to pravdepodobne stačiť nebude.

Ubudne policajtov?

Anonymné maily tiež varujú pred nechutenstvom policajtov, ktorí by mohli postupne začať zbor opúšťať. O podobných tendenciách však rezort vnútra nevie: „Nie, svedčí o tom aj nízka odchodovosť policajtov. Za osem mesiacov v roku ich bolo asi 300,“ uviedla Keratová

O službu v zbore je podľa jej slov naďalej veľký záujem. V uniforme chcelo len do augusta tohto roka pracovať takmer 6,4-tisíca ľudí. Zbor ale prijal len 847 z nich.

Ani Litva nemá podobné informácie. „Nespokojnosť tu je, vysvetľujeme, diskutujeme s príslušníkmi tieto veci. Je to všetko otázka toho, kde je ich hrana trpezlivosti. Záujem odborov, zamestnávateľa a spoločnosti ale je, aby polícia bola stabilizovaná a ľudia neutekali,“ uzavrel.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Kompenzujú platy policajtov riziko ich povolania?

Najčítanejšie