Ďalší nespokojní zamestnanci štátu? Trpezlivosť už dochádza aj dozorcom

BRATISLAVA – Rady nespokojných štátnych zamestnancov môžu byť širšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Okrem učiteľov či zdravotníkov sa totiž ozývajú už aj niektorí radoví príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Búria sa proti okresávaniu ich mzdy o príplatky, ale tiež pre zhoršujúce sa podmienky v plných väzniciach.

Ďalší nespokojní zamestnanci štátu? Trpezlivosť už dochádza aj dozorcom
Dozorcovia ZVJS už toho majú dosť. Búria sa proti okresnaým platom a príspevkom. Zdroj:SITA/Diana Černáková

Časť dozorcov už toho má dosť. Sú nespokojní najmä so stavom, do akého sa dostávajú ich mzdy, okresané o rastúce odvody či časť rizikového príplatku (vo výške 20 eur). Aj keď dostanú menej, na podmienkach ich práce sa podľa ich slov nič nezmenilo.

„Naša služba by tak mala byť menej riziková. Ale nie je. Pretože väzňov je stále viac, niektorí z nich už nemajú často čo stratiť a vyhrážky k príslušníkom sú bežným javom,“ píše sa v anonyme, ktorý prišiel do redakcie Aktuálne.sk podpísaný nespokojnými ZVJS-kármi.

Slovenských väzňov stráži viac ako 4000 príslušníkov

Odborový zväz ZVJS svojim kolegom už v minulosti na túto tému poslal otvorený list. V ňom im vysvetľoval, že aj keď sa príplatku vzdali, podarilo sa im výmenou za to v kolektívnych zmluvách udržať výšku všetkých ostatných pohyblivých zložiek platov a to aj v časoch, kedy sa v iných rezortoch škrtá viac.

Dôkazom majú byť aj čísla z roku 2011. Vláda vtedy chcela ušetriť na mzdách v štátnej správe až desatinu nákladov. Príslušníci zboru ale prišli len o 2,33 percenta zo svojich výplat. O rok neskôr sa na mzdách ZVJS už neškrtalo a udržali sa na rovnakých číslach.

Nočné bez príplatku?

Ako však nespokojenci píšu ďalej, nejde o jediné krátenie ich mzdy. Ďalším má byť len čiastočné priznávanie stoeurového príplatku za prácu na zmeny. "Je pre nás nepochopiteľné, keď v zmene je určený počet príslušníkov a niektorí majú príplatok a iní nie. Pritom vykonávajú tú istú činnosť, čiže naďalej slúžime nočné a víkendy, ale výplata je nižšia," opisujú problémy.

"Bolo by potrebné posúdiť konkrétny prípad odobratia príplatku za nerovnomernosť času služby," reagoval na túto sťažnosť predseda Odborového zväzu ZVJS Ivan Caban.

Dodal však, že ak ide o člena odborov, tak má nárok na bezplatnú právnu ochranu, ktorú môže v tomto prípade využiť. Podobný prípad ale zatiaľ nezaregistrovali.

Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Jana Zlatohlávková ale pripúšťa, že sa v zmennom príplatku "upratuje". V rámci úsporných opatrení totiž ministerstvo meni počet strážnych stanovíšť s 24-hodinovým výkonom služby.

"Následkom čoho dochádza k zníženiu počtu príslušníkov, ktorým je možné v súlade so zákonom priznať príplatok za nerovnomernosť času služby v sume 100 eur. Príslušníkom, ktorí spĺňajú podmienky na jeho priznanie v danom mesiaci bude aj naďalej tento príplatok vyplácaný," spresnila pre Aktuálne.sk.

Väzni verzus dozorcovia

ZVJS-károm z výplat ubrali aj rastúce odvody a obávajú sa ich ďalšieho znižovania. Zlatohlávková na otázku či sa v najbližšom čase chystajú ďalšie škrty odpovedala: "V súvislosti so zvýšenými odvodmi nie je v najbližšom období plánovaná žiadna úprava služobných príjmov príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže."

Dozorcom klesol rizikový príplatok. Práca je však stále rovnako riskantná.Primeraný je podľa rezortu spravodlivosti aj pomer väzňov a príslušníkov zboru. Norma vo vládnej koncepcií väzenstva do roku 2020 totiž určuje, že na jedného dozorcu môže pripadať nanajvýš 2,4 trestanca. V skutočnosti je však pomer o niečo nižší - asi 2,31.

„Aktuálne sa vo výkone väzby nachádza 1288 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8849 odsúdených,“ priblížila počty väzňov Zlatohlávková.

Predseda Odborového zväzu ZVJS Ivan Caban tieto čísla doplnil aj za zbor, ktorý tvorí asi 4,4-tisíca príslušníkov. Tabuľkový stav okrem toho umožňuje prijať aj ďalšie dve stovky ľudí. Tieto miesta sú však momentálne neobsadené.

Nulová valorizácia 

Nespokojní ZVJS-kári rovnako upozorňujú na fakt, že do služby musia často nastúpiť vo svojom voľnom čase bez nároku na mzdu. Namiesto peňazí podľa anonymnej správy dostávajú len náhradné voľno, ktoré si však musia vybrať v čase, určenom ich vedúcim.

Mimoriadne služby sú podľa Cabana v súlade so zákonom. Rovnako to platí aj pre vopred dohodnuté poskytovanie náhradného voľna namiesto mzdy. Nadriadený, ktorý však chce určovať termín jeho čerpania, podľa neho porušuje ustanovenia zákona.

Anonymní príslušníci sa sťažujú aj na nulovú valorizáciu platov v posledných rokoch. To, že sa im platy neupravovali priznáva aj rezort spravodlivosti a odbory. Jedným dychom však dodávajú, že o každoročnom zvyšovaní platov sa rozhoduje podľa stavu verejných financií, pri zostavovaní štátneho rozpočtu.

„Naposledy bola valorizácia funkčných platov príslušníkov vykonaná od 1. januára 2010 vo výške jedno percento v súlade so zákonom o štátnom rozpočte na rok 2010,“ popísala posledné zvyšovanie Zlatohlávková.

V roku 2009 pritom mzdy ZVJS-károm rástli o päť a v roku 2008 o štyri percentá. Od roku 2011 je však valorizácia podľa Cabana z odborov na nule.

Ondrej Kubovič

 

Diskusia

Aký pomer väzňov a dozorcov by podľa vás bol ideálny?

Najčítanejšie