Ako (ne)prehrať celý dôchodok na burze. Môžu fondy padnúť?

BRATISLAVA - Kto si sporí na dôchodok v banke, sporí si do chudoby, radí Andrea Straková z Nadácie Partners. Keďže prvý a druhý pilier nebude dnešným tridsiatnikom postačovať na dôstojnú starobu, zásobiť sa možno aj investovaním. K švajčiarskym dôchodkom sa možno dostať rozložením financií v čase produktívneho veku. Otázkou však je, či napríklad podielové fondy vydržia a či nepadnú a nepripravia človeka o celý dôchodok.

Ako (ne)prehrať celý dôchodok na burze. Môžu fondy padnúť?
Pravidelnosťou sa možno obrniť proti poklesom - ilustračné foto Zdroj:SITA/AP

Zabezpečenie na dôchodok je dlhodobý proces, pri ktorom sa oplatí ísť skôr do rizikovejšieho portfólia finančných produktov, teda nie sporiť na účte, ale investovať, tvrdí Straková z Partners. Nakoniec, netreba na to ani veľa.

„Najsilnejším faktorom pri dlhodobej tvorbe kapitálu nie je ani tak výška a množstvo, ale čas sporenia, teda to, ako dlho peniaze pracujú,“ hovorí Straková.

Sporiť v banke podľa nej nevedie k zhodnoteniu. Slováci by však najradšej šetrili na dôchodok na bežnom účte, poprípade špekulovali s devízami, akciami a zlatom.

Môžu fondy krachnúť?

„Podielovým fondom sa vyhýbajú, pritom žiaden z nich nikdy v histórii neskrachoval,“ dodáva Straková. V prípade podielového fondu sa dokonca dá vyhnúť strate.

Ako dodáva Straková, z dlhodobého hľadiska je investovanie práve najbezpečnejšie. Ak človek neinvestuje a nechá všetko v banke, prerobí.

Investor však môže podľahnúť emóciám a v prípade „zlých časov“ sa zľaknúť a všetko predať. Vtedy je stratový, konať treba práve naopak – pri poklese fondu nakúpiť.

Ako (ne)prehrať dôchodok

Aby sa človek pri podielovom fonde nepripravil investovaním o dôchodok, mal by správne fond vybrať. Na Slovensku je ich vyše šesťsto, od konzervatívnych až po dynamické.

„Produkt treba vyberať podľa toho, či obsahoval globálne trhy. Základným portfóliom by mali byť globálne akciové trhy a veľké spoločnosti, teda piliere ekonomík. Následne skôr korporátne dlhopisy, ako štátne,“ dodáva Straková.

Dobrý podielový fond by mal mať 80 až 90 pozícií. To znamená väčšiu možnosť diverzifikovať, teda rozložiť svoju investíciu medzi viacero spoločností.

Panika vybieli peňaženku

Petr Zaíjc z Pioneer Investments radí preto nepodliehať katastrofickým scenárom médií. Okrem chladnej hlavy sa najlepšie sa proti poklesom obrníme pravidelnosťou, teda neinvestovať veľa a jednorazovo.

„Pravidelná investícia eliminuje zásadné pokles a eliminuje emočné investovanie,“ hovorí Zajíc.
Pravidelnosť zároveň pomáha udržať investorovo správanie na uzde. Ak si človek povie, že mesačne dá do podielového fondu určitú sumu peňazí, v prípade poklesu pokračuje v mesačnom investovaní a nevyberie všetko naraz (a dostane sa do straty).

Proti investovaniu možno namietať príkladom veľkej finančnej krízy v roku 2008. V skutočnosti však vtedy triedy aktív (teda prostriedkov, ktoré generujú výnos) zarobili podľa Zajíca dosť slušné peniaze. Či už išlo o akciové trhy, či dlhopisy. Dlhodobé investovanie sa tak vyhne aj takto radikálnym situáciám v ekonomike.

„Aj tá najkonzervatívnejšia investícia priniesla výnos cez 50 percent,“ dodal Zajíc. Ako príklad uvádza napríklad fakt, že za posledných sedem rokov zarobili akcie 140 percent – teda za obdobie od začiatku krízy vrátane krízy samotnej.

Zdroj: Pioneer investmentsZdroj: Pioneer investments

Ďalším príkladom je aj index S&P 500, ktorý od tridsiatych rokov zažil niekoľko kríz, no pri pravidelnom investovaní na ňom stále mohol investor mať zisk.

Trh sa hýbe cyklicky

Väčšie či menšie poklesy na trhu sú takmer v každom roku. Rovnako to vidieť v Číne.

Investori majú obavy, čo bude s Čínou, ostatné médiá hovorili o ďalšej finančnej kríze, pritom išlo iba o korekciu trhu, ktorá sa deje pravidelne.

Navyše, ako tvrdí Zajíc, lokálny akciový trh (teda čínsky klesajúci trh) neodráža stav čínskej ekonomiky a nemal by korelovať s vývojom na svetových európskych trhoch.

Rizikovo a korporátne

Najlepšie dlhodobé investície sú podľa Zajíca dlhopisy s vysokým výnosom, dividendové akcie, európske akcie a selektívne akcie rozvíjajúcich sa trhov (emerging markets).

„V súčasnej dobe, keď sú úrokové sadzby nula, je dividendový výnos ešte výhodnejší,“ hovorí Zajíc.
Nakúpiť dlhopisy firiem (ktoré tieto dividendy budú zarábať) však treba rozumne. Nekúpiť jeden, ale sto rôznych, čiže opäť ísť cestou podielových fondov.

Hoci môže ísť o trochu väčšie riziko, Slováci sa pomaly učia aj na takýto štýl.

„Slováci na rozdiel od Čechov investujú kvalitnejšie, neboja sa rizikových inštrumentov, investujú na dlhšiu dobu,“ dodáva Zajíc.

Nebáť sa rizika

V takom prípade dlhodobého investičného horizontu netreba ani natoľko sledovať situáciu na trhoch, starať by sa o to mali portfólio manažéri.

„Rizikovejšie neznamená, že sa toho treba obávať. Ak je doba dostatočne dlhá, aktíva sú bezpečne najvýnosnejšie,“ ubezpečuje finančný analytik Maroš Ovčarik z portálu FinančnýKompas.sk.

Ako poznamenáva Ovčarik, slušný dôchodok popri prvom a druhom pilieri možno dosiahnuť len dlhodobým investovaním. Ako už ukazujú grafy, padnúť by nič nemalo.

Radovan Kopečný

 

Diskusia

Myslíte si, že môžu fondy skrachovať?

Najčítanejšie